9 signálov vášho tela, že dostatočne nejete!

Jedným z najväčších zdravotných problémov súčasnosti je obezita, ktorá je preukázaným rizikovým faktorom mnohých chronických ochorení. Zatiaľ čo sa všetci v podstate zaoberajú nadbytočnými kilami, pozornosť sa úplne odvracia od škodlivých účinkov nedostatočného stravovania.

Telo získava z potravy potrebnú energiu a živiny, ktoré potrebuje pre svoju štruktúru a plynulé, zdravé fyziologické funkcie. Tí, ktorí sú fyzicky aktívnejší, potrebujú ešte viac.

Ak spotrebujete viac kalórií, ako prijmete, schudnete. Ak je váš BMI (index telesnej hmotnosti) nižší ako 18,5, znamená to, že rovnováha medzi príjmom a výdajom je príliš narušená. Ľudia, ktorí dodržiavajú príliš prísnu diétu, nedostávajú všetky potrebné živiny.

Treba si tiež uvedomiť, že ľudia, ktorí nejedia adekvátne, môžu trpieť aj nedostatkom živín, pretože jednostranné stravovanie nie je dobré. Ak sa u vás prejavuje niektorý z nasledujúcich príznakov, možno trpíte nedostatkom živín.

# 1. Neustála únava
Ak prijímate príliš málo kalórií, klesá vaša energetická hladina, čo vedie k fyzickej únave a duševnej ospalosti.

# 2. Depresia a úzkosť
Nevhodná výživa môže výrazne ovplyvniť vaše duševné zdravie. Ľudia, ktorí dodržiavajú prísne úspory a nekonzumujú dostatok pestrej stravy, sa môžu cítiť podráždení a psychicky labilní.

# 3. Vypadávanie vlasov
Nedostatok bielkovín, minerálov a vitamínov môže ovplyvniť normálny rast vlasov a spôsobiť ich silné vypadávanie.

# 4. Časté infekcie, choroby
Ak telo nedostáva dostatok živín na udržanie zdravej imunitnej reakcie, častejšie ochorie, čo uľahčuje cestu patogénom, ktorým by sme mali byť schopní odolávať.

# 5. Zlá kvalita spánku
Nedostatočný príjem živín môže okrem zlého spánku viesť aj k nadváhe, obezite a inzulínovej rezistencii.

# 6. Problémy s produktivitou
Ak je percento telesného tuku príliš nízke, rovnováha reprodukčných hormónov môže spôsobiť poruchu plodnosti. To často vedie k vynechaniu menštruácie a neschopnosti otehotnieť.

# 7. Kožné problémy
Koža je jedným z najzreteľnejších ukazovateľov zdravia. Upozorní vás, kedy potrebujete viac vitamínu E, kolagénu a ďalších živín a menej cukru.

# 8. Neustále prechladnutie
Vedci zistili, že ľudia, ktorí prijímajú menej kalórií, majú nižšiu telesnú teplotu, aj keď je ich fyzická aktivita rovnaká ako u ich kolegov, ktorí prijímajú viac kalórií.

#9 Zápcha
Nie je to prekvapujúce, pretože čím menej budete jesť, tým pomalšie sa budete vyprázdňovať a tým menej a tvrdšie budete mať stolicu alebo ju nebudete mať niekoľko dní.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*