Aj vaše oči neustále slzia? Toto je za tým!

Slzy nie sú len niečo, čo sa dá ukázať, keď ste smutní. Z očí vyplavujú toxíny a cudzie telesá a pomáhajú ich chrániť pred vysychaním. Niekedy ich však z rôznych dôvodov vyrobíme viac, ako potrebujeme.

Zablokovanie olejovej žľazy

Olejové žľazy pod viečkami produkujú olejovú zložku sĺz, ktorá zabraňuje predčasnému odparovaniu tekutiny. Keď tieto žľazy nefungujú, produkujú sa ďalšie slzy, aby sa oči nevysušili. Jemné masírovanie očných viečok alebo prikrytie tváre nahriatym uterákom môže pomôcť otvoriť žľazy.

Suché oči

Suché oči môžu spôsobiť aj niektoré lieky, alergie, suchý vzduch alebo silný vietor. Keď sa to stane, oči sa to snažia kompenzovať produkciou ďalších sĺz. Je potrebné vedieť, že ženy, ktoré prešli menopauzou, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vysušia oči.

Zablokované slzné kanáliky

Zablokovanie slzných kanálikov môže byť spôsobené poranením, infekciou, zápalom alebo zriedkavo nádorom. Starnutie tiež spôsobuje, že sa slzné kanáliky zužujú a sú náchylnejšie na upchatie. Často sa vyskytuje aj u detí, najmä u novorodencov.

U dospelých môže lekár predpísať lieky na tento problém a deťom môže pomôcť špeciálna masáž.

Alergia

Alergie a dokonca aj prechladnutie môžu spôsobiť neustále slzenie očí. V druhom prípade slzenie zmizne, keď sa stav vyrieši, ale ak máte alergie, je dobré držať sa ďalej od alergénov a užívať anitistaminiká.

Zápal spojiviek

Vírusová infekcia spôsobuje zápal spojiviek: oko je červené, svrbí a slzí. Je veľmi nákazlivá, takže ak ju dostanete, oplatí sa na nejaký čas, kým sa vám neuzdraví, umiestniť do karantény, často si umývať ruky a meniť posteľnú bielizeň a uteráky.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*