Ak máte na záhrade aj maliny, určite to s nimi urobte aj v lete!

Prerezávanie malín je veľmi dôležitý moment, pretože závisí od toho, ako hojne budú produkovať. Nezanedbávajte to, naučte sa to pravidelne robiť.

Jarné prerezávanie

Ak striháme na jar, práce sa odporúča vykonať do konca marca alebo najneskôr začiatkom apríla. Závisí to aj od počasia, počkajte, kým sa sneh roztopí, ale nechajte pôdu prehriať. Odrežte odumreté konáre, všetky divoké výhonky a tiež tie, ktoré sú veľmi mimo.

Rez nad prvým zdravým púčikom stimuluje ďalší vývoj kríka. Dodržiavajte nasledujúce pravidlo: 1 meter dlhý konár by mal mať aspoň 15 čerstvých výhonkov.

Ak chcete, aby malinové semienka dozreli v rovnakom čase, odrežte konáre späť na rôzne dĺžky. Buďme medzi nimi cca. rozdiel 10 cm.

Letné prerezávanie

V období kvitnutia odstráňte všetky choré, zožltnuté konáre a listy, aby sa choroby nerozšírili na zdravé puky. Dvakrát týždenne režeme aj novovyrastené plané výhonky, ktoré sú 20 cm od stonky.

Ak chceme malinový krík zdvojnásobiť, začiatkom júna zrežte 5-7 centimetrov od konca 100-120 centimetrových konárov. To pomôže lepšiemu vývoju bočných výhonkov, a tak budeme mať budúcu jar oveľa viac čerstvých plodiacich konárov.

Jesenné prerezávanie

2-3 týždne pred začiatkom zimy zrežte všetky vysušené, zhnednuté a choré konáre. Tieto konáre spáľte, inak sa z nich budú ďalej šíriť choroby.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*