Ak sa prsty na rukách alebo nohách stanú takýmito, mali by ste podstúpiť pľúcny test…

Odborníci tvrdia, že niektoré z najhorších pľúcnych ochorení vrátane rakoviny pľúc je veľmi ťažké diagnostikovať v počiatočných štádiách, keď sú najľahšie liečiteľné.

Najmä jeden príznak, ktorý sa objavuje na prstoch rúk alebo nôh, môže byť skorým príznakom závažného ochorenia pľúc.

Opuch na končekoch prstov môže naznačovať závažné ochorenie pľúc

Hoci mnohé pľúcne ochorenia je často ťažké diagnostikovať a môžu zostať dlhší čas neliečené, existuje jeden príznak, ktorý je zakázané zanedbať: opuch na končekoch prstov rúk alebo nôh.

Tento jav sa nazýva digitálne paličkovité ochorenie a je bežný u pacientov s rakovinou pľúc a pľúcnou fibrózou, chronickým ochorením pľúc, pri ktorom dochádza k zjazveniu tkaniva obklopujúceho pľúca.

Môže tiež znamenať:
  • pľúcne abscesy
  • cystická fibróza
  • chronická obštrukčná choroba pľúc
  • chronická infekcia pľúc

Hoci vedci stále skúmajú príčiny opuchu končekov prstov, vedia, že k nemu dochádza, keď sa telo snaží dostať do krvného obehu dostatok kyslíka. V dôsledku toho sa na končekoch prstov hromadí tekutina, ktorá spôsobuje ich opuch a ich “zaoblenie”.

Na čo si treba dať pozor

Podľa Pulmonary Fibrosis News sa digitálna paličkovitosť zvyčajne objavuje postupne, pričom nechty sa najprv odlepia od nechtového lôžka. Odtiaľ sa končeky prstov stávajú cibuľovitými a začínajú opúchať.

Podklad nechtov môže byť tiež mäkší a nechty sa môžu javiť, akoby “plávali namiesto toho, aby boli pevné”. Často “vytvárajú výraznejší uhol s pokožkou” a môžu sa tiež zakriviť prudko nadol.

Ostatné príznaky pľúcneho ochorenia sa môžu vyvíjať pomaly v priebehu času. Opuch na končekoch prstov sa však zvyčajne vyvinie už za niekoľko týždňov.

Opuch na končekoch prstov môže naznačovať aj niekoľko ďalších stavov

Hoci je najčastejšou príčinou digitálnej paličkovitosti rakovina pľúc a 65 % ľudí s pľúcnou fibrózou tiež trpí týmto príznakom, existujú prípady, keď je to dôsledok iného základného ochorenia.

Najčastejšie ide o ochorenia súvisiace so srdcom vrátane vrodených srdcových chýb a infekcií výstelky srdcových komôr alebo chlopní.

V iných, zriedkavejších prípadoch môže opuch končekov prstov znamenať niektorý z nasledujúcich stavov:
  • celiakia
  • ochorenie pečene
  • dyzentéria
  • diabetes mellitus;
  • Gravesova choroba; porucha štítnej žľazy
  • niektorý typ rakoviny
Ak bol pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*