Ak sa u vás vyskytne niektorý z týchto príznakov, radšej ich neignorujte a čo najskôr navštívte svojho lekára.

Hustejšie ochlpenie na tvári je jedným z najčastejších príznakov syndrómu polycystických vaječníkov!
Hoci sa nadmerné ochlpenie môže zdať pre ženu nepodstatné, môže byť bohužiaľ prítomné medzi príznakmi syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS).

Prítomnosť tohto ochorenia môže viesť aj k vážnym zdravotným problémom vrátane rakoviny, cukrovky II. typu a neplodnosti.

Čo je PCOS?

PCOS je zdravotný stav, ktorý sa zameriava na ženský hormonálny systém, pri ktorom telo produkuje viac mužských hormónov, ako potrebuje. Narušuje normálne fungovanie vaječníkov a môže viesť k nepravidelnému menštruačnému cyklu alebo dokonca k ťažkostiam s počatím dieťaťa.

Na stránke Womenshealth.gov sa okrem toho uvádza, že PCOS je hlavným faktorom ženskej plodnosti. Hoci lekári stále nevedia, čo presne spôsobuje tento stav, všeobecne uvádzajú tri faktory, ktoré zvyšujú jeho potenciál:

  1. genetická predispozícia;
  2. inzulínová rezistencia;
  3. genetické rizikové faktory cukrovky

Najväčším problémom je, že väčšina ľudí o PCOS často nevie. Podľa štúdie z roku 2009 takmer 70 % žien s týmto ochorením o ňom nevedelo. Rozpoznanie hlavných príznakov ochorenia je preto kľúčom k včasnej diagnóze.

Aké sú príznaky?
  • Husté, tmavé chlpy

Na brade alebo pod nosom nie sú len kozmetickým problémom, ale môžu byť aj príznakom PCOS. Okrem tváre často spôsobuje nadmerný rast aj na iných častiach tela, ako je hrudník, chrbát, ruky a brucho.

  • Prírastok hmotnosti

Druhý varovný príznak tohto syndrómu. Mnohí pacienti s PCOS majú problémy s udržaním hmotnosti v dôsledku hormonálnej nerovnováhy.

  • Výkyvy nálad

Tretím typickým príznakom ochorenia sú výkyvy nálad. Ženy s PCOS sa často musia vyrovnávať so silnými bolesťami hlavy, výkyvmi nálad a depresiami.

Ak sa u vás vyskytne niektorý z týchto príznakov, radšej ich neignorujte a čo najskôr navštívte svojho lekára. Mali by ste tiež zvážiť zmenu životného štýlu. Podľa Mayo Clinic môžete výrazne zlepšiť svoj stav, ak schudnete aspoň 5 % telesnej hmotnosti.

Vždy sa najprv poraďte s lekárom alebo dietológom!

Ak Vás článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*