Ak sedíte denne viac ako 3 hodiny, vaše telo bude vystavené týmto problémom!

Každodenné dlhé hodiny sedenia sú pre vaše telo veľkou záťažou. Zvyšuje riziko cukrovky a dokonca zvyšuje počet rakovinových buniek, ktoré vaše telo produkuje každý deň.

Samozrejme, spočiatku to nie je problém, pretože tieto rakovinové bunky dokáže zdravé telo zvládnuť. Horšie to bude, ak sa táto schopnosť neskôr zníži. Odhaduje sa, že sedavý spôsob života uberá človeku až 8 rokov života. To je toľko času, koľko ste strávili na základnej škole!

Postupom času začínajú vaše najväčšie svaly podliehať atrofii, metabolizmus sa spomaľuje. Keď sa k tomu pridá stres, je to hotový recept na katastrofu.

Dlhodobé sedenie je pre ľudské telo doslova zničujúce.

Len si uvedomte, ako vyzerá bežný deň moderného človeka: ráno sedí v aute cestou do práce, strávi tam 6 až 8 hodín a potom opäť sedí v aute cestou domov. Večer si unavení sadnete na gauč a strávite ďalšiu hodinu pozeraním televízie.

Sedavý spôsob života a jeho vplyv na zdravie sa stáva známym ako “nové fajčenie”. Je to doslova epidémia, ktorá postihuje obrovské množstvo ľudí.

Dlhodobé sedenie znamená výrazné zvýšenie rizika nasledujúcich ochorení:
 • vysoký krvný tlak
 • diabetes
 • obezita
 • zlý cholesterol

Státie, strečing alebo chôdza sú vynikajúce spôsoby, ako aspoň čiastočne eliminovať niektoré z hrozných zdravotných problémov, ktoré prináša dlhodobé sedenie. Môžete dokonca cvičiť tzv. stolnú jogu, ktorá zvyšuje cirkuláciu krvi v končatinách.

Prečo je aj dlhé státie škodlivé?

Ako sme už povedali, sedenie škodí vášmu zdraviu, ale dlhé státie nie je o nič lepšie. Najnovšou módnou vlnou je prechod od tradičných stolov k stojacim stolom. Odborníci však tvrdia, že takáto trvalá zmena je aj tak zlý nápad.

Dlhodobé státie totiž môže neprimerane zaťažovať váš obehový systém. Mnohí ľudia majú problémy s dlhým státím. Okrem toho môže spôsobiť nadmerné zaťaženie bedier, kolien a členkov, čo výrazne zvyšuje riziko artritídy a kĺbových problémov.

Čo teda robiť?

Riešením sa zdá byť prerušované sedenie a častejšie prechádzky, či už v kancelárii alebo vonku. Samozrejme, často to nie je možné.  Nemôžete sedieť v pokoji a nemôžete ani stáť v pokoji. Je dobré mať v práci prispôsobivý stôl, ktorý má flexibilné nohy a dá sa predĺžiť. Takto môžete za ním sedieť aj stáť.

Okrem toho uvádzame niekoľko ďalších odporúčaní, čo môžete urobiť pre svoje zdravie, aby ste znížili negatívne účinky dlhého sedenia:

 • Stolová joga
 • pešie stretnutia
 • pravidelné prechádzky, najlepšie naplánované v dennom kalendári v počítači, ktorý vás upozorní, kedy je na ne čas
 • cvičenie po práci
 • tancovanie počas prestávok (tanec je skvelý pre celé telo a je to produktívnejší spôsob pohybu ako obyčajná chôdza)
 • sledovať, koľko času počas dňa sedíte.
 • mať so sebou len malú fľašu alebo pohár vody (čo vás núti častejšie chodiť po vodu).
 • chodenie do posilňovne po práci

Čím viac sa pravidelne hýbete, tým lepšie. A nielen pre vás, ale aj pre ľudí vo vašom živote. Spoločnosť, pre ktorú pracujete, z toho bude mať tiež prospech v podobe vašej vyššej produktivity. A to je dôležité, ak chcete, aby vaša spoločnosť bola šťastným a kreatívnym miestom, kde môžete dosiahnuť úspech.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*