Ak si zvyknete “pukať”prsty, mali by ste o tom vedieť!

Existuje toľko teórií, že je načase vyčistiť vzduch! Pozrime sa na to, čo sa skrýva za nepríjemným zvukom, ako veľmi si ubližujeme “pukaním” prstov.
Som si istý, že každý má aspoň jedného priateľa, ktorý to robí. Muži dokonca o 25-50 % častejšie ako ženy.

Odborníci sa to snažia zistiť už nejaký čas, ale zatiaľ existujú len domnienky o tom, či je lámanie prstov nebezpečné alebo neškodné.

Čo presne sa však vtedy deje?

Kĺby medzi kosťami sú obklopené kĺbovou chrupavkou, ktorá je chránená tzv. kĺbovým puzdrom. Kĺbové puzdro obsahuje tekutinu zloženú z kyslíka, dusíka a oxidu uhličitého. Pri náhlom pohybe alebo intenzívnom tlaku tieto plynové bubliny prasknú, čo spôsobí nepríjemné puknutie. Našťastie ich nemôžete vypustiť príliš veľa za sebou, musíte počkať asi 20 minút, kým sa vytvoria ďalšie plynové bubliny.

Doktor Donald Unger na sebe experimentoval 60 rokov. Počas tohto obdobia mu neustále praskali prsty na ľavej ruke a vôbec mu nepraskali prsty na pravej ruke. Čo sa stalo? Takmer nič. Prsty ľavej ruky neboli od všetkého toho praskania o nič zdravšie ako prsty pravej ruky.

Nemal žiadnu artritídu ani iné lézie. V súlade s inými výskumami na túto tému dospeli odborníci k záveru, že pravdepodobne neexistuje žiadna súvislosť medzi artritídou a lámaním prstov.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*