Ak TO máte okolo očí, určite si to prečítajte!

Žltkasté usadeniny okolo očí môžu byť príznakom vysokej hladiny cholesterolu. Tento stav sa nazýva aj xanteláza. Hoci usadeniny cholesterolu okolo očí nemusia vždy znamenať vysokú hladinu cholesterolu, je dôležité dať si vyšetriť krv, pretože môžu byť príznakom mnohých iných ochorení.

Cholesterolové usadeniny v okolí očí nie sú nepríjemné, ale väčšinou predstavujú estetický problém. Tieto škvrny majú zvyčajne žltkastú farbu a rôznu veľkosť. Vyskytujú sa v okolí očí, vrátane očných viečok alebo dokonca očných kútikov.

Hoci sa tieto cholesterolové usadeniny v okolí očí dajú odstrániť chirurgicky, v niektorých prípadoch sa to neodporúča – napríklad ak je miesto príliš blízko oka. Okrem toho môže zanechať jazvy.

Nižšie uvádzame niekoľko návrhov, ako znížiť výskyt cholesterolových usadenín v očnom okolí.

Príčiny vzniku cholesterolových usadenín v okolí oka

Cholesterolové usadeniny okolo oka sa môžu vyskytnúť u každého, ale častejšie sa vyskytujú u starších ľudí a často sa vyskytujú u ľudí s vysokou hladinou cholesterolu.

Medzi ďalšie príčiny vzniku cholesterolových usadenín v okolí oka patria rakovina, cukrovka, primárna biliárna cirhóza a metabolické poruchy. Tieto stavy môžu viesť k vyšším hladinám lipidov v krvi, čo prispieva k usadzovaniu cholesterolu v okolí oka.

Návrhy na odstránenie usadenín v okolí oka

#Ricínový olej

Kyselina v ricínovom oleji znižuje výskyt cholesterolových usadenín v očnom okolí. Namočte vatový tampón do čistého ricínového oleja lisovaného za studena a priložte na oblasť.

Buď ho rozotrite, alebo pripevnite vatový tampón na miesto, aby sa vsiakol. Nechajte ho pôsobiť cez noc a ráno ho zmyte teplou vodou.

#Jablčný ocot

Jablčný ocot znižuje hladinu cholesterolu, takže jeho pravidelné pitie znižuje LDL cholesterol. Namočte vatový tampón do jablčného octu zriedeného vodou a priložte ho na postihnuté miesto.

#Semená senovky gréckej

Semená senovky gréckej namočte cez noc do vody a ráno na lačný žalúdok skonzumujte zmes na zníženie hladiny cholesterolu. Tekutinu môžete použiť aj na okolie očí.

#Cibuľa

Z cibule vytlačte šťavu a zmiešajte ju so soľou. Nechajte ho niekoľko hodín odpočívať. Pred spaním naneste zmes na postihnuté miesto a nechajte ju pôsobiť cez noc alebo ju vmasírujte do pokožky. Cibuľovú šťavu môžete rozmiešať vo vode, aby ste znížili hladinu cholesterolu.

#Banánová šupka

Vnútornú stranu zrelej banánovej šupky si priložte okolo očí, upevnite ju obväzom a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno odstráňte šupku a opláchnite oblasť. Opakujte.

#Koriander

Namočte semienka koriandra, ako keby ste si pripravovali čaj, na 10-15 minút a pite tekutinu niekoľkokrát denne na zníženie cholesterolu.

#Pomarančový džús

Zistilo sa, že denná konzumácia pomarančovej šťavy pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu, čo má vplyv na výskyt usadenín okolo očí.

#Mandle

Konzumácia orechov zlepšuje hladinu cholesterolu. Môžete zmiešať trochu mlieka s mandľovou múkou a naniesť ho na oblasť tak, že vytvoríte pastu.

Predchádzanie usadzovaniu cholesterolu

Ak chcete znížiť pravdepodobnosť vzniku usadenín, je dôležité dodržiavať zdravý životný štýl. Patrí sem zdravá strava, pravidelné cvičenie, skoncovanie s fajčením, udržiavanie zdravej hmotnosti, konzumácia potravín bohatých na vlákninu, minimalizácia mliečnych výrobkov, vyhýbanie sa alkoholu a konzumácia väčšieho množstva ovocia a zeleniny

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi, ktorý majú tento problém.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*