Ako na obličkové kamene? Vyskúšajte odvary z týchto byliniek!

Obličkové kamene, t. j. prítomnosť kameňov alebo piesku v obličkách a močových cestách, je stav, s ktorým sa stretávajú mnohí už vo veku 30 rokov.

Často sa stáva, že ich prítomnosť je nepostrehnuteľná, ale niekedy sa cítia akútne a bolestivo, keď kameň zablokuje otvor močovodu. Vtedy je potrebná rýchla lekárska pomoc na zmiernenie bolesti a zbavenie sa cudzieho telesa.

Tomuto nepríjemnému neduhu je však lepšie predchádzať a dá sa to zvládnuť aj doma. Zistite, ako sa jednoducho chrániť pred obličkovými kameňmi.

Príčiny výskytu kameňov v obličkách

Existuje mnoho dôvodov, prečo môžu vaše obličky tvoriť piesok a kamene. Špecialisti upozorňujú najmä na nutričné ​​chyby, ako je prítomnosť priveľa bielkovín v strave, užívanie obrovského množstva doplnkov výživy (najčastejšie vitamín C v tabletách), používanie soli a konzumácia veľkého množstva červeného mäsa.

Rôzne zdravotné stavy ako Crohnova choroba, dna, osteoporóza alebo hormonálne zmeny majú výrazný vplyv na tvorbu obličkových kameňov.

Mnoho ľudí si často neuvedomuje, že v ich obličkách je prítomný piesok a kamene. Predovšetkým preto, že sa môžu pravidelne vylučovať. Horšie je, keď kameň blokuje vývod moču.

Spôsobuje silnú bolesť, ktorá sa nazýva záchvat obličkovej koliky. Ochorenie je sprevádzané aj tlakom na močový mechúr so súčasnou neschopnosťou močiť, ďalej nevoľnosťou, vracaním, horúčkou, poklesom krvného tlaku a prechodnou stratou vedomia.

V prípade renálnej koliky je ťažké sa s ňou vyrovnať sami – oplatí sa urýchlene vyhľadať odbornú pomoc, napríklad na pohotovosť. Niekedy sa odporúča pohyb, aby kameň mohol odblokovať otvor močovej trubice: táto metóda však nie vždy pomáha.

Ako predchádzať obličkovým kameňom?

Prevencia obličkových kameňov je veľmi jednoduchá. V prvom rade sa však oplatí hneď na začiatku zmeniť stravovacie návyky a obmedziť konzumáciu produktov poškodzujúcich obličky, teda červeného mäsa a soli, ale aj glutamanu sodného, ​​kakaa a čokolády.

Na tento účel by ste si mali zvyknúť piť veľa vody. Odborníci odporúčajú, aby to nebolo menej ako dva litre vody denne.

Samozrejme, oplatí sa siahnuť po bylinných nálevoch, ktoré pôsobia močopudne, čo uľahčuje odstraňovanie kameňov prítomných v obličkách. Čo si zaslúži našu pozornosť?

V prvom rade sa oplatí vybrať nám známe bylinky, teda žihľavu, ľubovník a prasličku. Na to sa oplatí pripraviť odvar z petržlenovej vňate (stačí ho nakrájať, zaliať 300 ml horúcej vody a precediť).

Toto nie je koniec nápojov, ktoré by ste mali zaradiť do svojho jedálnička. Na prevenciu obličkových kameňov sa odporúčajú aj brusnicové (tiež známe ako čučoriedkové) a citrusové šťavy! V prípade posledného menovaného je však neslávnou výnimkou grapefruit, ktorý ako jediný podporuje tvorbu obličkových kameňov.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*