Ako si vyčistiť dutiny za pár sekúnd! Všetko, čo potrebujete, sú vaše ruky!

Keď sa zdá, že každý v práci, v škole a na ulici bojuje s nejakou chorobou. Či už ide o chrípku alebo prechladnutie, nenájdeme miesto, kde by sme nepočuli neustále kýchanie alebo kašľanie. Každý, kto mal niekedy pocit, že ho už niekoľko týždňov bolí hlava, vie, čo je to zápal prínosových dutín.

Zablokované dutiny môžu spôsobiť veľmi nepríjemné príznaky, od pocitu tlaku až po silnú bolesť hlavy. Každý z nás má svoje obľúbené spôsoby, ako sa v takýchto prípadoch liečiť. Podelíme sa s vami o metódu, ktorá si vyžaduje iba dve ruky. Táto metóda je veľmi účinná a nehovoríme o ničom inom ako o lymfodrenážnej masáži (LDM).

Čo je lymfatická masáž?

Táto metóda je mierna automasáž, ktorá je veľmi obľúbená pri liečbe ochorení, ako je lymfatický edém, pretože stimuluje tok lymfy. Keďže dutiny sú tiež súčasťou lymfatického systému a problémy s nimi sú zvyčajne dôsledkom nahromadenej tekutiny, táto automasáž môže priniesť veľkú úľavu. Stačí niekoľko sekúnd jemnej masáže a tlaku na príslušné časti hlavy.

Znie to dosť jednoducho, však? Zvládne to každý, kto má zápal dutín!

Predtým, ako začnete, mali by ste sa uistiť, že nepatríte medzi ľudí, ktorí sú kontraindikovaní na túto masáž.

Ak sa na vás vzťahuje niektorý z nasledujúcich stavov, nevykonávajte toto cvičenie bez súhlasu lekára.

 • Horúčka, akútna infekcia, náhly nástup zápalového ochorenia. Mali by ste počkať, kým akútna fáza neprejde a horúčka neustúpi.
 • Problémy s krvným obehom, najmä trombóza. Ak došlo k embólii kŕčových žíl, túto masáž nepoužívajte.
 • Srdcové ochorenia, ako je bolesť pri zúžení srdca alebo koronárna trombóza (srdcový infarkt). Používanie LDM zvyšuje zaťaženie srdca tekutinami, preto by sa rizikový kardiovaskulárny systém nemal vystavovať LDM.
 • Aktívne vnútorné alebo vonkajšie krvácanie.
 • Aktívne zhubné nádory, nediagnostikované hrčky alebo nádory, ktorých pôvod lekár neurčil.
 • Rizikové tehotenstvo alebo predčasné tehotenstvo.

Pri každom kroku nezabudnite veľmi jemne masírovať. Tlak možno prirovnať k hádzaniu mince na stole. Inými slovami: netlačte príliš na pílu!
Zamerajte sa na štyri oblasti, aby ste vyčistili dutiny. Každá z týchto štyroch oblastí sa nachádza v blízkosti povrchu kože: hlava, krk, uši a zadná časť krku.

 • Krok 1
  Zistite žilový uhol. Položte prstenníky oboch rúk na proximálne konce kľúčnych kostí a potom ich mierne posuňte nahor na mäkké tkanivo. Jemne a pomaly začnite na túto oblasť každé dve sekundy vyvíjať jeden tlak. Urobte približne 50-100 takýchto cvikov a pocítite prúdenie tekutiny. Ak máte pocit, že si potrebujete vyčistiť hrdlo, je to úplne normálne.
 • Krok 2
  Pohybujte sa hore pozdĺž krku. Položte si obe dlane na obe strany krku za uši. Pomocou dlaní a prstov vykonávajte ťahové pohyby smerom nadol na svaly krku. Tento postup zopakujte približne 50-krát. Potom by ste mali cítiť, ako tekutina začína odtekať z ucha.
 • Krok 3
  Prejdite na zadnú časť krku. Spojte ruky a hornými časťami prstov robte ťahavé pohyby smerom od zadnej časti krku k zátylku. Opakujte aspoň 50-krát.
 • Krok 4
  Prsty položte do tvaru písmena V. Mali by ste rukami pozdraviť typické Star Trekovské “Dlhý a plodný život!”. Tú si priložte k uchu tak, aby boli ukazovák a prostredník za uchom a prstenník a malíček pred uchom. V tejto polohe začnite ťahom smerom nadol ťahať krk. Opakujte aspoň 50-krát.

Celú sekvenciu masáže zopakujte v opačnom smere ako v krokoch 4 až 1.

Najjednoduchšie je pozrieť si sprievodné video, v ktorom masérka ilustruje postupnosť pohybov.

Ak Vás článok zaujal, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*