Ako zastaviť zvonenie v uchu…

Tinnitus trvajúci len niekoľko sekúnd je pomerne bežná vec. Hluk v ušiach vám môže spôsobiť aj taká jednoduchá vec, ako je zablokovanie. Príčina však môže byť vážnejšia.

Tinnitus nie je choroba, ale skôr príznak problému niekde v uchu alebo v nervoch, ktoré ním prechádzajú.

Takýmito ochoreniami môžu byť:

 • strata sluchu spôsobená hladinou hluku
 • infekcie uší
 • infekcie nosových dutín
 • ochorenie srdca
 • ochorenia obehového systému
 • nádor na mozgu
 • hormonálne zmeny
 • Menierova choroba
 • ochorenie štítnej žľazy

Zistiť, čo spôsobuje tinnitus, je prvým krokom pri liečbe tohto problému. Lekár môže určiť či existuje nejaká príčina, a potom ju riešiť pomocou liekov alebo chirurgického zákroku.

Liečba zvuku pri tinnituse

Jedným zo spôsobov liečby tinnitu je liečba jeho príčiny, najmä ak je ňou strata sluchu. Ak strata sluchu nie je problémom, zvukové terapie môžu pomôcť tým, že odvedú vašu pozornosť od samotného príznaku.

 • Načúvacie pomôcky pre stratu sluchu

U väčšiny ľudí vzniká tinnitus ako príznak straty sluchu. Keď stratíte sluch, v mozgu sa zmení spôsob, akým spracováva zvuky. Načúvací prístroj je malé zariadenie, ktoré používa mikrofón, zosilňovač a reproduktor na zvýšenie hlasitosti vonkajších zvukov.

To môže pomôcť mozgu naučiť sa nové spôsoby spracovania zvuku. Ak máte tinnitus, možno zistíte, že čím lepšie počujete, tým menej si tinnitus všímate.

Prieskum 230 zdravotníckych pracovníkov ukázal, že približne 60 % ľudí s tinnitom pocítilo aspoň určité zlepšenie vďaka načúvaciemu prístroju a približne 22 % našlo výraznú úľavu.

 • Zariadenia na maskovanie zvuku

Zariadenia na maskovanie zvuku poskytujú príjemný vonkajší hluk, ktorý môže pomôcť potlačiť vnútorný zvuk tinnitu. K dispozícii sú rôzne takéto zariadenia, od stolových zvukových prístrojov až po malé zariadenia, ktoré sa vkladajú do ucha.

Väčšina ľudí uprednostňuje úroveň vonkajšieho zvuku, ktorá je o niečo hlasnejšia ako ich tinnitus. Iní uprednostňujú maskovací zvuk, ktorý úplne zastaví zvonenie v uchu.

V štúdii z roku 2017 sa zistilo, že širokopásmové zvuky, ako napríklad “biely šum”, sú zvyčajne účinnejšie ako prírodné zvuky.

 • Zariadenia na (hyper)maskovanie zvuku

Zariadenia na maskovanie zvuku pomáhajú maskovať zvuk tinnitu počas ich používania, ale nemajú dlhodobé účinky. Moderné zariadenia lekárskej triedy sa dajú použiť na vytvorenie zvukov prispôsobených špeciálne vášmu tinitu.

Na rozdiel od bežných zvukových prístrojov sa tieto zariadenia nosia len príležitostne. Časom môžete zaznamenať dlhodobé zlepšenie intenzity vášho tinitu.

V roku 2017 výskumníci zistili, že tieto zariadenia sú zvyčajne účinnejšie ako iné zvuky, napríklad biely šum, pri znižovaní tinnitu. Tieto zariadenia však môžu byť drahé a často ich nehradí poisťovňa.

 • Kognitívno-behaviorálna terapia pre tinnitus

Existujú liečby, ktoré nie sú určené na vyliečenie tinnitu, ale na zmiernenie nepríjemných pocitov. Tinnitus je spojený s vysokou úrovňou emocionálneho stresu. Depresia, úzkosť a nespavosť nie sú u ľudí s tinnitom zriedkavé.

Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) je druh terapie rozhovorom, ktorá pomáha ľuďom s tinnitom naučiť sa žiť s týmto ochorením. CBT vás v podstate učí, ako problém prijať.

Cieľom je zlepšiť kvalitu vášho života a zabrániť tomu, aby sa tinnitus stal stredobodom vášho každodenného života. CBT zahŕňa prácu s terapeutom alebo poradcom, zvyčajne raz týždenne, s cieľom identifikovať a zmeniť negatívne myšlienkové vzorce.

Pôvodne bol vyvinutý ako liek na liečbu depresie a iných psychických problémov, ale zdá sa, že dobre funguje aj u ľudí s tinnitom. Niekoľko prehľadov štúdií, vrátane jednej uverejnenej v časopise Korean Journal of Audiology, zistilo, že CBT výrazne zlepšuje podráždenie a nepríjemné pocity, ktoré často sprevádzajú tinnitus.

 • Lieky na tinnitus

Neexistujú žiadne skutočné lieky, ktoré by mohli priamo vyliečiť tinnitus, ale môžu sa použiť rôzne lieky, aby sa vaše príznaky stali znesiteľnejšími.

 • Lieky proti úzkosti

Liečba tinnitu často zahŕňa kombináciu viacerých prístupov. Váš lekár vám môže v rámci liečby odporučiť lieky. Tieto lieky môžu pomôcť, aby vás tinnitus menej obťažoval, a tým zlepšiť kvalitu vášho života.

Niektoré lieky proti úzkosti môžu pomôcť aj pri nespavosti, ktorá je dôsledkom príznakov tinitu.

 • Antidepresíva

Antidepresíva sú trochu odlišné v tom, ako môžu pomôcť príznakom tinitu. Aj oni môžu zohrávať úlohu pri znižovaní problému, nielen pri jeho vnímaní.

Neurotransmitery sú chemické látky, ktoré prenášajú správy o pocitoch z celého tela do mozgu. Niektoré z tých istých neurotransmiterov, ktoré modifikujú zvuk, zohrávajú úlohu aj pri depresii.

Kyselina gama-aminomaslová (GABA) je jedným z neurotransmiterov, ktorý pomáha prenášať zvukové signály. Niektoré antidepresíva účinkujú tak, že zvyšujú hladinu serotonínu, čo môže potlačiť účinok GABA a zmierniť príznaky tinitu.

 • Zmeny životného štýlu pri tinnituse

Existujú určité spôsoby správania, ktoré môžu pomôcť zmierniť vaše príznaky.

 • Riešenie dysfunkcií a prekážok

Podľa Americkej asociácie pre tinnitus je väčšina prípadov tinitu spôsobená stratou sluchu. Niekedy je však tinnitus spôsobený podráždením sluchového systému.

Tinnitus môže byť niekedy príznakom problému s čeľustným kĺbom (TMJ). Ak je váš tinnitus spôsobený poruchou TMJ, môže tento problém zmierniť zubný zákrok (napr. vyrovnanie čeľuste).

Existujú aj neinvazívne spôsoby liečby poruchy TMJ, o ktorých sa môžete informovať u svojho lekára alebo zubára. Tinnitus môže byť aj prejavom prebytočného vosku v uchu. Niekedy môže odstránenie vosku zastaviť zvonenie v uchu v miernych prípadoch tinnitu.

Vo všeobecnosti platí, že ak máte tinnitus, je rozumné navštíviť otolaryngológa.

 • Fyzické cvičenie

Cvičenie môže mať veľký vplyv na vaše celkové zdravie a pohodu.

Tinnitus môže zhoršiť:

 • stres
 • depresia
 • úzkosť
 • choroba

Z tohto dôvodu môže pomôcť pravidelné cvičenie. Malá štúdia na ľuďoch s chronickým tinnitom zistila, že joga znižuje úzkosť a príznaky tinnitu.

Keď je tinnitus lekárskou pohotovosťou

Tinnitus je zriedkavo príznakom vážneho zdravotného stavu. Ak nemôžete spať, pracovať alebo normálne počuť, obráťte sa na lekára. Ak však máte ťažkosti, mali by ste navštíviť nemocničnú pohotovosť pri:

 • ochrnutí tváre
 • náhlej strate sluchu
 • pulzujúcom zvuku synchronizovanom s tlkotom vášho srdca
Ak sa Vám článok páčil, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Táto ľahko dostupná vec dokáže CHRÁNIŤ a REGENEROVAŤ vaše obličky!
Obličky sú dôležitým orgánom, ktorý spolu s pečeňou čistí krv od toxínov...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *