Alternatívny spôsob ako odstrániť jazvy: Je jednoduchý a veľmi účinný…

Môžeme vám položiť jednoduchú otázku? Viete, čo je to vlastne jazva? Áno, jazva je stopa, ktorú na pokožke zanechala nehoda alebo zranenie po zahojení. Všetci vieme, že jazvy sú pomerne častým javom a každý z nás má na tele aspoň jednu. Sú prirodzenou súčasťou liečby. Môžu sa vyskytovať na povrchu tela, kde sú viditeľné, ale aj vo vnútri tela, kde si ich existenciu niekedy ani neuvedomujeme. Stáva sa to napríklad po operáciách.

Ako sa tvoria jazvy

Keď je koža poranená a tkanivá roztrhané, telo začne v danej oblasti produkovať viac bielkoviny nazývanej kolagén. V mieste poranenia sa postupne vytvára kolagén, ktorý pomáha roztrhnutým tkanivám hojiť sa, posilňovať a celkovo urýchľuje proces hojenia. V priebehu približne 3 mesiacov (niekedy aj dlhšie) pokračuje jeho produkcia a zároveň sa zvyšuje prietok krvi do danej oblasti. Výsledkom je, že jazva nielenže zahojí pôvodnú ranu, ale aj vystúpi nad povrch a sčervená.

Časom sa množstvo prebytočného kolagénu a krvného zásobenia zníži a jazva bude hladšia, jemnejšia a svetlejšia. Hoci sú jazvy trvalé, ich viditeľnosť sa postupne znižuje do dvoch rokov. Po tomto čase už nedochádza k výraznejším zmenám ich vzhľadu.

Príčiny a chyby, ktoré si ľudia myslia o jazvách

Jazvy na pokožke môžu zanechať nielen zranenia, ale aj niektoré choroby, ako napríklad akné alebo ovčie kiahne. Vo všeobecnosti môžu byť spôsobené naozaj širokou škálou faktorov. Medzi najčastejšie príčiny vzniku jaziev patria:

 • zranenia
 • chirurgický zákrok
 • popáleniny a opary
 • škrabance
 • úmyselné poškodenie

Mnoho ľudí sa tiež mylne domnieva, že najlepším spôsobom, ako sa zbaviť jaziev, je odstrániť ich laserom. Laser síce dokáže znížiť viditeľnosť jaziev, ale často je bolestivý a pri neodbornom zákroku môže jazvy ešte zhoršiť.

Domáci krém na jazvy

Ak ste však fanúšikom alternatívnych terapií, potom vám chceme odporučiť jeden domáci krém na jazvy. Je jednoduchý na prípravu a veľmi účinný. Pri jeho používaní stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých krokov.

Na jeho prípravu budete potrebovať:
 • 0,5 dcl kakaového masla
 • 0,5 dcl olivového oleja
 • 1 PL medu
 • 4 kvapky levanduľového esenciálneho oleja
Príprava

1. Kakaové maslo vložte do hrnca alebo panvice a roztopte ho na miernom ohni, potom odstavte, pretože nechceme, aby bolo príliš horúce. Mohlo by stratiť svoje liečivé vlastnosti.

2. Potom pridajte ostatné prísady a dobre premiešajte, kým nevznikne homogénna zmes.

3. Zmes nalejte do uzatvárateľnej nádoby (napríklad do starej nádoby od krému) a vložte ju do chladničky asi na 20 minút.

4. Domáci krém na jazvy je potom pripravený na použitie.

Používanie
 1. Najskôr si vyčistite miesto na pokožke, kde máte jazvu. Potom naň naneste tento domáci krém a chvíľu oblasť jemne masírujte.
 2. Na dosiahnutie najlepších výsledkov vykonávajte túto kúru 2-krát denne – ráno a večer.

Výsledky vás čoskoro príjemne prekvapia. Dúfame, že sa vám tento článok páčil a budeme radi, ak sa oň podelíte so svojimi priateľmi a známymi.

 

Written By
More from redakcia
Lepší spánok vám zaručí týchto 5 rastliniek: Piata je najúčinnejšia!
Na výber máte pomerne širokú škálu izbových rastlín. V dnešnom článku sa...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *