Bolesť, ktorá imituje bolesť zubov, nie je vždy spôsobená zubami a ďasnami!

Bolesť v ústnej dutine vedie k zubnému lekárovi. Najčastejšou príčinou býva pokazený zub v dôsledku zubného kazu, zub múdrosti, ktorý vytvára tlak na zub pri jeho vytrhávaní, alebo problém s ďasnami. Všetky tieto ochorenia identifikuje a lieči zubný lekár.

Je však možné, že bolesť, ktorá imituje bolesť zubov, nie je spôsobená zubami a ďasnami, ale nasledujúcimi príčinami:

Trigeminálna neuralgia

Trojklanný nerv je nerv, ktorý zmyslovo inervuje väčšinu tváre. Neuralgia trojklanného nervu je syndróm chronickej neuropatickej bolesti tváre a je spôsobená napadnutím trojklanného nervu. Bolesť je veľmi silná, objavuje sa náhle a rovnako náhle prestáva, spočiatku trvá 2 sekundy až 2 minúty, ale s postupujúcim ochorením môže trvať až 2 hodiny.

Akútna sinusitída

Môže sa prejaviť silnou bolesťou zubov hornej čeľuste na tej istej strane. Charakteristické je, že nebolí len jeden zub, ale viacero zubov. Bolesť sa zhoršuje, keď sa pacient prudko zohne a zvyčajne mu tečie z nosa a má upchatý nos.

Sjögrenov syndróm

Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré sa vyznačuje suchosťou úst a očí a často sa vyskytuje súčasne s reumatoidnou artritídou alebo lupusom.

Infarkt myokardu

Zubní lekári vedia, že silná, prudká bolesť, najmä ak je lokalizovaná v ľavej dolnej časti úst a dolnej čeľusti, často s odrazom v krku, môže byť spôsobená bolesťou srdca alebo dokonca akútnym infarktom myokardu. Pacient by mal byť okamžite prevezený na pohotovosť.

Temporálna arteritída

Ide o zápal jednej alebo viacerých hlavných tepien tváre a lebky. Najprv sa môže prejaviť ako bolesť v ústach, bolesť v spánku, ako aj poruchami videnia, keď je postihnutá vetva, ktorá krváca do oka. Vyskytuje sa najmä u ľudí starších ako 50 rokov.

Stomatodýnia

Je to stav, pri ktorom pacient pociťuje mravčenie, pálenie, parestéziu ako brnenie alebo bolesť v rôznych oblastiach alebo v celých ústach. Tento stav môže byť spôsobený hormonálnou nerovnováhou, nedostatkom vitamínov, užívaním niektorých liekov, ako aj lokálnymi príčinami, ako sú plesňové infekcie ústnej dutiny.

Ak by ste niečo podobné spozorovali u seba, je potrebné navštíviť lekára, ktorý sa na problém pozrie odborným okom. Čím skôr, tým lepšie.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*