Bolestivý herpes zoster: Príznaky a čo robiť!

Pásový opar je spôsobený vírusom ovčích kiahní, čo je ten istý vírus, ktorý spôsobuje ovčie kiahne. Po prekonaní ovčích kiahní je vírus neaktívny v nervovom tkanive v blízkosti miechy a mozgu. Po rokoch sa vírus môže reaktivovať ako pásový opar. Pásový opar je vírusová infekcia, ktorá spôsobuje bolestivú vyrážku.

Hoci sa môže objaviť kdekoľvek na tele, väčšinou sa vyskytuje ako jeden pás pľuzgierov, ktorý sa tiahne buď po ľavej, alebo po pravej strane.

Príznaky

Príznaky pásového oparu zvyčajne postihujú len malú časť jednej strany tela. Tieto príznaky môžu zahŕňať:

  • Bolesť, pálenie, necitlivosť alebo mravčenie
  • Citlivosť na dotyk
  • Červená vyrážka, ktorá začína niekoľko dní po bolesti
  • Pľuzgiere s tekutinou
  • Svrbenie (svrbenie)

Niektorí ľudia tiež zažívajú:

  • Horúčka
  • Bolesť hlavy
  • Citlivosť na svetlo
  • Únava

Prvým príznakom pásového oparu je zvyčajne bolesť. Pre niektorých to môže byť intenzívne. V závislosti od miesta bolesti sa niekedy môže mylne považovať za príznak problému so srdcom, pľúcami alebo obličkami. Niektorí ľudia pociťujú bolesť pásového oparu bez toho, aby sa u nich objavila vyrážka. Najčastejšie sa pásový opar vyvinie ako pás pľuzgierov na jednej z dvoch strán tela.

Niekedy sa pásový opar objaví okolo oka alebo na jednej strane krku či tváre.

Čo robiť v prípade, že sa u vás objavia príznaky

Liečba pásového oparu nie je známa, ale včasná liečba antivírusovými liekmi môže urýchliť hojenie a znížiť riziko komplikácií.  Pásový opar môže spôsobiť silnú bolesť. Nápomocná je aj  kapsaicínová masť. Pomôcť si môžete aj rostredníctvom masti, gélu, spreja alebo náplasti na kožu, ktoré znecitlivujú postihnuté miesto.

Okrem toho môžete urobiť niečo jednoduché na zmiernenie bolesti sami

Na zmiernenie svrbenia a bolesti si dajte chladný kúpeľ alebo na pľuzgiere priložte chladné vlhké obklady. A ak je to možné, snažte sa znížiť stres vo svojom živote. Pásový opar zvyčajne trvá dva až šesť týždňov.

Väčšina ľudí prekoná pásový opar len raz za život, ale je možné, že niekto ho prekoná aj dvakrát alebo viackrát.

Podeľte sa o tento príspevok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*