Často som mal hemoroidy a neskôr mi lekár povedal strašnú pravdu!

Väčšina ľudí bojuje s problémom hemoroidov, ale je veľa takých, ktorí o tom nehovoria a radšej nepríjemné príznaky zamlčia. Nižšie uvádzame názory odborníkov, s ktorými sa rozprávala internetová stránka hazipatika.com, na mylné predstavy o hemoroidoch a na pravdu.

  • 1. “Hemoroidy sa môžu ľahko zmeniť na rakovinu konečníka”

“V niektorých prípadoch, napríklad ak vnútorné hemoroidy pretrvávajú roky a vzniká a pretrváva zápal, môže sa vyvinúť do stavu, ktorý predchádza rakovine konečníka,” hovorí proktológ Péter Bánfalvi, MD. Ale nie často a nie zo dňa na deň.

  • 2. “Zriedkavo sa vyskytuje u mladých ľudí, hemoroidy sú ochorením starších ľudí”

“Isté je, že počet ľudí trpiacich týmto ochorením sa zvyšuje s vekom: každých desať rokov približne o desať percent. To znamená, že napríklad približne polovica 50-ročnej populácie je postihnutá. Čím je človek starší, tým sú jeho tkanivá voľnejšie a tým je pravdepodobnejšie, že bude mať hemoroidy. Môže sa však objaviť už vo veľmi mladom veku, s týmto problémom ku mne prichádza veľa 20-30-ročných ľudí,” vysvetľuje doktorka Éva Csatár.

  • 3.”Existuje mnoho príčin vzniku hemoroidov, z ktorých len jednou je sedavé zamestnanie.

Môže ísť o genetickú predispozíciu – ak sa toto ochorenie vyskytlo v rodine – alebo ak niekto vykonáva fyzickú prácu, ktorá mu veľmi tlačí na brucho, alebo môže mať problémy s vyprázdňovaním. Môže sa však vyskytnúť aj u ľudí, ktorí sa venujú náročným fyzickým športom, ako je napríklad vzpieranie a môže k nemu prispieť aj pôrod,” hovorí doktorka Éva Csatár.

  • 4. “Je mylná predstava, že ak podstúpite operáciu hemoroidov, určite sa vám časom vrátia.

Ak sa operácia vykoná nesprávne, môže sa opakovať. Ale ak sa to urobí dobre, pacient sa s tým už nikdy v živote nebude musieť stretnúť,” vysvetľuje Dr. Eva Csatár.

  • 5. “Zrazenina z trombotizovaného hemoroidu sa môže dostať do pľúc alebo mozgu.”

Dr. Péter Bánfalvi spomína, že počul aj o prípadoch, keď chirurg vystrašil pacientov. Zároveň však potvrdzuje, že ide o anatomický nezmysel, pretože cievy tenké ako chĺpky, vedú späť k vonkajším kŕčovým žilám. “Zrazeninu cez ne nedokáže pretlačiť žiadna sila,” vysvetľuje.

  • 6. “Horúce/studené sedacie kúpele sú vhodné pri hemoroidoch, pretože otvárajú konečník a zápal konečníka je zmiernený. Príznaky zmierňuje aj harmanček v sedacom kúpeli.”

“U ľudí s hemoroidmi teplá voda zvyšuje krvný tlak a opúchajú hemoroidy, čo znamená, že ťažkosti sa nielenže nezmiernia, ale ešte zosilnia,” hovorí doktor Péter Bánfalvi. “Ak máte hemoroidy, nemali by ste do vody do kúpeľa pridávať harmanček alebo nechtík, pretože môžu spôsobiť alergie,” dodáva doktorka Éva Csatár.

  • 7.”Ošetrenie diódovým laserom je šetrné riešenie: laser sa vpichne do hemoroidov, ktoré sa pod vplyvom tepla zrútia.

Ale laserová excízia je hrozná a nemala by sa robiť, pretože môže spôsobiť vážne problémy,” hovorí doktorka Éva Csatár.

  • 8.”Prírodné prostriedky nemôžu vyliečiť hemoroidy. To, čo sa vylieči pomocou nich, by sa vyliečilo aj bez nej,” hovorí doktorka Éva Csatár.
Podeľte sa o tento príspevok aj s ostatnými na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*