Číňania úspešne využívajú toto korenie už stáročia. Jeho zdravotné účinky sú úžasné!

Ako kardamón ovplyvňuje telo?

Medzi množstvo korenín, ktoré sa každodenne používajú v našich kuchyniach, patria tie vhodné na prípravu aromatických dezertov. Medzi ne určite patrí škorica, klinčeky, zázvor a kardamón. Hoci všetky udivujú niektorými zdravotnými vlastnosťami, dnes sa pozrieme na tie druhé. Kardamóm má veľký potenciál, nielen chuťový, ale aj zdravotný, ktorý Číňania úspešne využívajú už stáročia. Ako kardamóm ovplyvňuje telo?

Čo je kardamón?

Kardamón je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa prirodzene vyskytuje v Ázii. Dosahuje impozantnú veľkosť, pretože často jeho stonky s kopijovitými listami dosahujú takmer štyri metre na výšku. Najcennejšie sú však semiačka kardamónu, ktoré ich pre svoju jedinečnú chuť a vôňu nazývajú popri čiernom korení „kráľovnou korenín“, čo sa premieta aj do ich ceny.

Ako chutí kardamón?

Niektorí ľudia veľmi dobre poznajú jeho vôňu: je veľmi dobre cítiť: má tzv korenistý tón – niektorí ho označujú ako sladký, jemne zázvorový a citrónový – ktorý dokonale korešponduje s pochúťkami podávanými počas dlhých zimných večerov. Medzi mnohými vonnými tónmi v kardamóne ľahko ucítite upokojujúcu vôňu gáfru. Toto korenie dokonale zvýrazní chuť kávy, čaju či iných nálevov.

Pôsobenie kardamónu

Zdalo by sa, že kardamón je len – hoci veľmi aromatické – korenie. V skutočnosti jeho nezvyčajné vlastnosti ocenili obyvatelia Strednej ríše. Práve tam bol kardamón uznaný ako prírodný liek, ktorý zlepšuje fungovanie tráviaceho systému: vďaka nemu bolo ľahšie zbaviť sa tráviacich ťažkostí a otravy. Korenie tiež stimuluje tvorbu žalúdočných kyselín, čím uľahčuje metabolické procesy a podporuje chuť do jedla, čo môže pomôcť náročným jedlíkom alebo starším ľuďom.

Nielen pre žalúdok

Ak nás už tento účinok kardamónu podnietil k vyskúšaniu, oplatí sa dozvedieť o ďalších, zaujímavých aplikáciách. Ukázalo sa, že korenie je skvelé na zahriatie, ktoré sa dá použiť počas jesene a zimy. Netreba zabúdať, že pri nádche sa po nej oplatí siahnuť – zlepší jej prekrvenie a obnoví priechodnosť. Kardamóm má tiež upokojujúci účinok, ktorý sa ľahko používa pri príprave nálevov: dokážu nielen potlačiť vyčerpávajúci kašeľ, ale aj pomôcť odstrániť zápaly hrdla, hrtana a pľúc.

Dobrý na spánok

Ak máme problémy so zaspávaním alebo častým prebúdzaním, kardamón nám môže pomôcť problém prekonať. To všetko je spôsobené prítomnosťou melatonínu v korení. Táto látka reguluje denný cyklus cicavcov a napomáha k trvalému a dlhému spánku. Existuje tiež názor, že melatonín má schopnosť metabolizovať telesný tuk, normalizovať hladinu glukózy v krvi a regulovať cholesterol a tlak.

Znižuje zápal

Je už známe, že kardamón je skvelý pri prechladnutí. Všetko preto, že má upokojujúci účinok a tiež pomáha odstraňovať vírusy a baktérie. Z tohto dôvodu má korenie priaznivý vplyv na stav ústnej dutiny! Ak vás trápi zápach z úst, žujte semienka kardamónu: jeho účinok rýchlo pocítite.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*