Čo by mal urobiť rodič, ak sa začne dieťa v obchode správať hystericky?

Klasický žáner: Dieťa plače a kričí v obchode a rodič v panike stratí kontrolu nad sebou a okolím.Ako vyriešiť túto situáciu s minimálnymi stratami?

Scéna v obchode: Matka a syn vo veku 4 roky

Mamaaa, mami, chcem zmrzlinu, poďme si ju kúpiť.

Nie, zlatko, dnes je chladno, nemôžeme zmrzlinu keď je zima, môžeš ochorieť.

Dobre maami, no, chcem, nebudem chorý, sľubujem ti.

Zlatko to ty nemôžeš sľúbiť, keď je zima ľahko ochorieš. Dnes nebudeme mať zmrzlinu.

Ale vonku svieti slnko, tak zmrzlina nebude až taká chladná. Mami ja chcem tú zmzrlinu!!!

Dieťa začína bojovať so slzami v očiach a ťahá mamu za ruku smerom k zmrzline. Dnes som nemal zmrzlinu, mamaaaa ja chcem zmrzlinu!!

Mama tiež začne strácať trpezlivosť. V tejto scéne môžu byť dve možnosti: buď matka neobstojí a kúpi synovi zmrzlinu alebo nasilu odnesie plačúce a kopajúce dieťa z obchodu za prítomnosti pohoršneých pohľadov ostatných kupujúcich a predávajúcich.

Navyše celý tento škandál môže trvať poriadne dlho.

Pozrime sa, čo sa tu stalo? Dieťa, ako dobre viete, je impulzívne a túžby vznikajú v ňom náhodne, pričom v porovnaní s dospelými, dieťa svoje impulzy nevie regulovať. Keďže nezískal požadovaný výsledok, cíti sklamanie prirodzené pre nás všetkých, začína sa hnevať, zlostiť, plakať.

Na rozdiel od dospelých sa malé dieťa nedokáže tak ľahko vyrovnať s týmito nepríjemnými a ťažkými pocitmi sklamania. Nedokáže pochopiť prečo je pre neho v danom momente zmrzlina zlá. Chápe to len jednoduchý reťazec: Chcem → Nechce mi dať → Ja som zlý bez toho → Skúsim všetky dostupné možnosti, aby som získal to, čo chcem. A dostupné možnosti sú presviedčanie, plač, hysteria. To sú všetky nástroje, ktoré má.

A čo sa stalo mame?  Matka má ťažkú ​​dilemu: na jednej strane chce, aby bolo dieťa dobre, a je pripravená na takmer všetko. Na druhej strane vie, že v tejto situácii je zmrzlina zlá, ale syn ju nechce pochopiť. Naštve sa na dieťa a na všetky nezodpovedné matky, ktoré kúpili svojim deťom zmrzlinu a pohľad syna na ne jej ešte viac komplikuje celú situáciu. Má nejaké nástroje, s ktorými dokáže túto situáciu vyriešiť inak?

Pokračovanie článku >

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*