Čo mnohé ženy nevedia: Toto sú orgány, ktoré môžu spôsobiť problémy po pôrode!

Po pôrode mnohé ženy (aj keď o tom nehovoria) bojujú s rôznymi poruchami funkcie orgánov. Tieto problémy existujú, preto vedzte, že nie ste sami a že sa oplatí navštíviť odborníka, ak spozorujete nejaké abnormality.

 • 1.Maternica
  Počas 9 mesiacov je maternica pod neustálym tlakom, rozširuje sa a rastie, preto sa veľmi ťažko vracia do pôvodného tvaru. Počas dojčenia môžete pociťovať aj rôzne bolesti brucha.
 • 2.Endokrinný systém
  Placenta je dočasný orgán, ktorý sa u ženy objavuje len počas tehotenstva. Reguluje hormonálnu rovnováhu a spája krvný obeh matky a dieťaťa. Placenta nemá po pôrode žiadnu ďalšiu úlohu. Hormonálny systém matky sa neustále regeneruje a endokrinné žľazy získavajú svoju pôvodnú veľkosť. Hormóny, ktoré podporujú tvorbu mlieka, začnú intenzívne pracovať, preto sa u niektorých žien objavuje vypadávanie vlasov, problémy s nechtami a pokožkou.
 • 3. Močový mechúr
  Po pôrode je nutkanie na močenie narušené a často ani necítime potrebu ísť na toaletu, keď je náš močový mechúr plný. Močenie môže byť na chvíľu bolestivé.

 • 4.Gastrointestinálny pohyb
  Mnoho žien má po pôrode problémy so zápchou. Je to úplne normálne, nemali by ste panikáriť, pretože ak sa dostanete do kŕčov, všetko sa len sťaží. Najmä po cisárskom reze je veľmi dôležité, aby sa stolica vyprázdnila, pretože len tak sa dá s istotou zistiť, či je po operácii všetko v poriadku.
 • 5.Bolesť chrbta
  Brušné svaly počas tehotenstva mierne ochabujú, sila brušných svalov sa znižuje a panva sa stáva nestabilnou. Výsledkom je bolesť chrbta. Časom môžete s pomocou odborníka začať individuálny cvičebný program.
 • 6.Kardiovaskulárny system: Počas tehotenstva je kardiovaskulárny systém ženy vystavený závažnejším vplyvom, pretože srdce pumpuje krv pre dve osoby. Nohy začnú opúchať a telo zadržiava vodu.
 • 7.Prsia
  Matka a novorodenec potrebujú čas, aby sa zladili. Začína sa tvorba mlieka, dieťa sa učí sať. Buďte trpezliví. V prvých dňoch môže byť dojčenie bolestivé a trpké. Držte sa!
Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Written By
More from redakcia
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *