Čo takmer nikto nevie: Toto by ste mali robiť, ak máte zápal pľúc!

Typickými príznakmi zápalu pľúc, ktorý je klasickou bakteriálnou infekciou, sú: náhly nástup vysokej horúčky, často so zimnicou, kašeľ, celková malátnosť, bledosť, vracanie a bolesti chrbta a brucha, ktoré sú časté najmä u dojčiat.

Závažnejšie prípady môžu zahŕňať ťažkosti s dýchaním, rýchly pulz alebo vysokú frekvenciu dýchania (>30/min), zmätenosť. U dojčiat, starších ľudí a ľudí so zníženou imunitou sa zápal pľúc často vyvíja zákerne, bez charakteristických a zjavných príznakov.

Pri novorodeneckom zápale pľúc sa môže vyskytnúť strata chuti do jedla, horúčka, prípadne pokles telesnej teploty, bledosť a zrýchlený tep srdca, takže dieťa vyzerá ako vyčerpané.

Čo môžem urobiť pred návštevou lekára?

– Vysoká horúčka môže byť pre telo mimoriadne stresujúca. Platí to najmä pre dojčatá, starších ľudí a chronických pacientov so srdcovými a dýchacími problémami. Rýchla a účinná kontrola horúčky je nevyhnutná.

– Najčastejšie používanými liekmi na zníženie horúčky sú paracetamol, alebo Aspirín, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach.

Tekutiny

– Počas horúčky telo stráca tekutiny (potením, zvýšeným dýchaním, zvýšeným vylučovaním moču atď.), preto je nevyhnutná dostatočná hydratácia. Pacientovi s horúčkou by sa nemal podávať horúci alebo teplý čaj a odporúča sa častá konzumácia studených alebo izbovej teploty nesýtených nápojov a polievok.

Súhrn liekov, chorôb

– Mnohí pacienti zabudnú v ordinácii lekára, akú dávku a aké lieky užívajú. Dôležité môže byť aj to, akú chorobu a kedy niekto potreboval lekárske ošetrenie alebo pozorovanie. Je dobré si ich stručne zapísať (napr. do stĺpca vypísať lieky, ktoré práve užívate a vedľa nich najlepšie napísať názov choroby, na ktorú ich užívate) a ukázať ich lekárovi.

Vezmite si so sebou výsledky predchádzajúcich testov a záverečné správy.

Hlien

– Jedným z najčastejších príznakov infekcií dýchacích ciest je kašeľ, počas ktorého môžu pacienti vykašliavať aj hlieny. Dôležitou informáciou pre lekára je množstvo hlienu (veľa alebo málo), jeho farba (napr. číry, biely, žltkastý, zelenkastý, krvavý), jeho charakter (spenený, zriedený, hustý, lepkavý, ťažko sa rozpadajúci) a prípadne jeho zápach (zapáchajúci).

Hlieny neprehĺtajte, pretože tým zbytočne zaťažíte žalúdok! Trávenie hlienov je náročné a energeticky náročné a telo ich často “odmieta” a pacient ich vyvracia.

Ako to mám povedať svojmu lekárovi?

Najdôležitejšou informáciou pre lekára sú príznaky ochorenia a ich vývoj. Príznaky sú všetky príznaky, ktoré pacient pociťuje ako nezvyčajné alebo nepríjemné, a ktoré ho prinútili navštíviť lekára (kašeľ, dusenie, únava, slabosť, horúčka, zvracanie, bolesť atď.)

Stručne povedzte lekárovi, ako sa choroba prejavila či jej predchádzalo niečo nezvyčajné (napr. nádcha, búšenie v hrudi, strata chuti do jedla, úbytok hmotnosti atď.)

Mylné predstavy

Mylná je predstava, že zápal pľúc je v súčasnosti neškodné ochorenie, ktoré sa dá ľahko vyliečiť antibiotikami. Zápal pľúc je desiatou najčastejšou príčinou úmrtia.

Je mylná predstava, že zápal pľúc by sa mal vždy liečiť v nemocnici, ale je pravda, že rizikoví pacienti alebo pacienti vo vážnom stave často potrebujú nemocničnú liečbu.

Mylná je predstava, že pri podozrení na zápal pľúc stačí liečiť horúčku slovami “vyspím sa z toho doma” a neísť k lekárovi. Je mylná predstava, že fajčenie pomáha pacientovi so zápalom pľúc vykašliavať hlieny, pretože fajčenie samo o sebe vyvoláva a udržiava bronchitídu.

Vyfajčenie jedinej cigarety na niekoľko hodín ochromí najdôležitejší samočistiaci systém priedušiek, riasinky, čo výrazne spomalí zotavenie pacienta.

4 najčastejšie otázky o zápale pľúc
Je zápal pľúc prenosná choroba?

– Áno, zápal pľúc je zvyčajne spôsobený infekciou. Pneumokoky a atypické baktérie môžu tiež spôsobiť kumulatívne ochorenie v malých komunitách alebo rodinách, ale je to pomerne zriedkavé.

Môže vzplanúť zápal pľúc?

– U pacientov so zdravými pľúcami sa pri vhodnej liečbe zriedkavo opakuje zápal pľúc. Ak sa u vás v krátkom čase zopakuje zápal pľúc na tom istom mieste, obráťte sa na miestne centrum respiračnej starostlivosti.

Prečo mi robia röntgenové vyšetrenie, keď som sa po zápale pľúc už niekoľko týždňov cítil dobre?

– Liečba a pozorovanie pacienta so zápalom pľúc trvá len dovtedy, kým sa pacient úplne nevylieči alebo kým sa aktivita ochorenia nezastaví. Po vymiznutí príznakov (horúčka, kašeľ, dýchavičnosť) môže trvať mnoho týždňov, kým röntgenové zmeny ustúpia.

Napriek vhodnej liečbe môže v štvrtine prípadov zápalu pľúc zostať v pľúcach určité rezíduum.

Prečo musím na zápal pľúc užívať dve antibiotiká súčasne?

– Polovica baktérií, ktoré spôsobujú zápal pľúc, je ovplyvnená penicilínmi, zatiaľ čo atypické baktérie nie sú ovplyvnené penicilínovými derivátmi. Aby sa dosiahol bezpečnejší a rýchlejší účinok a aby sa pacientovi rýchlejšie zmiernili príznaky, lekári zvyčajne podávajú dva rôzne lieky súčasne.

Prevencia

Zápalu pľúc sa nedá s absolútnou istotou predísť. Po skončení fajčenia sa obnoví schopnosť samočistenia pľúc, čo výrazne znižuje riziko vzniku zápalu pľúc. Vakcína proti chrípke môže zabrániť 50-80 % chrípkových infekcií a až 90 % smrteľných komplikácií (napr. zápalu pľúc).

Preto by sa všetci starší a chronicky chorí ľudia mali každoročne zaočkovať proti chrípke. Pneumokoky sú príčinou významnej časti zápalov pľúc a môžu mať obzvlášť závažný priebeh u starších a chronicky chorých ľudí.

Existujú vakcíny proti 23 pneumokokovým kmeňom, ktoré najčastejšie spôsobujú závažný zápal pľúc a mali by sa podávať chronickým pacientom a všetkým osobám starším ako 65 rokov. Očkovanie proti pneumokokom je obzvlášť dôležité a prakticky povinné pre osoby s antraxom alebo kosáčikovitou anémiou.

Dr.Edit Hidvégi
Detský pneumológ

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*