Čo takmer nikto nevie! Toto je skutočná príčina bolesti chrbta, o ktorej lekári ani nehovoria!

Aby sme sa zbavili bolesti chrbta, musíme sa trochu zamyslieť nad sebou, pretože náš chrbát môže bolieť z viacerých dôvodov. Čím viac faktorov dokážeme vylúčiť zo zoznamu možných príčin, tým ľahšie to bude.

Tu je 10 bodov, ktoré by mohli prispievať k bolestiam dolnej časti chrbta.

1.BOLESŤ MÔŽE MAŤ GENETICKÉ PRÍČINY

Približne 10-20 % populácie trpí tzv. “otvorenou chrbticou”, len nevedia, že otvorená chrbtica je príčinou ich bolesti v dolnej časti chrbta. V tomto prípade musíte byť opatrnejší, pretože ľudia s týmto problémom majú oveľa citlivejší chrbát ako priemerný človek.

V miernejších prípadoch možno na zmiernenie príznakov použiť gymnastické cvičenia na chrbticu.

2. NÁHLA ZÁŤAŽ, VYKĹBENIE STAVCOV V DÔSLEDKU NESPRÁVNEHO POHYBU

Nesprávne zdvíhanie:

Správne zdvíhanie:

3. PRÍČINOU BOLESTI MÔŽE BYŤ AJ NÍZKY PRÍJEM VODY

S pribúdajúcim vekom sa obsah vody v platničke znižuje a stáva sa menej pružnou, preto je dobré konzumovať viac čistej vody alebo surového ovocia a zeleniny bohatých na vodu. Obmedzte konzumáciu alkoholu a soli, pretože dehydratujú organizmus.

4. NEDOSTATOK POHYBU A JEDNOSTRANNÁ NÁMAHA ZOHRÁVAJÚ VÝZNAMNÚ ÚLOHU V PRÍČINÁCH BOLESTI DOLNEJ ČASTI CHRBTA

Pravidelné celodenné sedenie alebo státie jednostranne zaťažuje chrbát. Pre vaše disky je dobré, ak je ich zaťaženie rôznorodé. Práca v kancelárii je dosť jednostranná, preto nezabúdajte na pravidelný pohyb!

Mali by ste tiež dbať na to, aby ste sedeli v rôznych polohách. Počas dňa niekoľkokrát zmeňte polohu sedenia. Každú hodinu vykonajte niekoľko jednoduchých strečingových cvičení.

Disky nemajú vlastný metabolizmus, ale absorbujú živiny z prostredia ako špongia. Metabolizmus vášho disku sa zlepšuje pohybom, strečingom a posilňovacími cvičeniami.

5. POUŽÍVANIE ŤAŽKÝCH VÁH POČAS SILOVÉHO TRÉNINGU

6. CHYBY DRŽANIA TELA – PRÍLIŠNÉ ZATLAČENIE ZADKU DOZADU ALEBO JEHO PRÍLIŠNÝ PREDKLON

Dlhodobé vybočenie z horizontálnej roviny panvy v bedrovej oblasti (vystrčenie zadku alebo zhrbenie) jednostranne zaťažuje a posúva platničku z jej polohy. Najmä ten druhý je nebezpečnejší, pretože ho tlačí priamo na nervy. Pri správnom držaní tela sú členky, kolená, bedrové kĺby, pás, ramenné kĺby a zvukovod vo vertikálnej línii.

Doma si v zrkadle skontrolujte, či je rovina vašej panvy v stoji vodorovná. A keď sedíte, seďte rovno, nevyhýbajte sa v páse.

Ak máte kŕčovité, stuhnuté svalové uzly spôsobené nesprávnym držaním tela, určite sa odporúča masáž. Pravidelná liečba môže pomôcť napraviť nesprávne držanie tela a udržať nové normálne držanie tela.

7. NAPNUTÉ, KŔČOVITÉ SVALY MÔŽU BYŤ TIEŽ PRÍČINOU BOLESTI V PÁSE

Kŕčovité, stuhnuté svaly (spôsobené aj stresom a nedostatkom strečingu v dôsledku civilizovaného životného štýlu) ťahajú stavce k sebe. Intenzívny tlak medzi stavcami spôsobuje, že platnička – ako stlačená guľa – tlačí na nerv.

A napätie kruhového svalu spôsobuje u mnohých ľudí ischias. Riešením je množstvo závesných a cielených strečingových cvičení a uvoľnenie stresu, relaxácia a masážna terapia.

8. BOLESŤ V DOLNEJ ČASTI CHRBTA MÁ VŽDY PSYCHOLOGICKÚ PRÍČINU

Okrem fyzických príčin existujú aj psychologické príčiny. Psychologické príčiny sa vždy líšia od človeka k človeku, ale je potrebné vedieť niekoľko všeobecných vecí. Úzkosť z financií, obavy o živobytie a financie môžu spôsobiť bolesti chrbta.

Skúsenosti však ukazujú, že sa oplatí pozrieť sa aj na stavce a v prípade posunu nájsť aj psychologické príčiny, ktoré vám pomôžu identifikovať problém. Pri liečbe bolesti chrbta je dôležité zohľadniť fyzické aj psychické príčiny.

9. ORGANICKÉ ŤAŽKOSTI VYŽARUJÚCE BOLESŤ DO DOLNEJ ČASTI CHRBTA

Napríklad problémy s pohlavnými orgánmi, maternicou a močovým mechúrom môžu vyžarovať bolesť do bedrového stavca. A naopak, problém môže spôsobiť ťažkosti aj v týchto orgánoch! Každý nerv sa spája s jednotlivým orgánom. Masírovaním môžeme týmto orgánom prospievať aj prostredníctvom reflexných zón.

10. SPÚŠŤAČOM SÚ AJ PREDMETY V NAŠOM PROSTREDÍ (PRÍLIŠ MÄKKÁ, PREHNUTÁ POSTEĽ, VYSOKÉ PODPÄTKY, PRÍLIŠ NÍZKA STOLIČKA, STÔL ATĎ.)

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Úžasný jablkový koláč s čokoládou a kyslou smotanou: U nás doma vždy zmizne ako blesk!
Potrebujeme: 4-5 veľkých jabĺk 2,5 šálky polohrubej múky 1 šálka kryštálového cukru...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *