Čo to môže znamenať, ak vás po prebudení bolí čeľusť – Čo hovoria odborníci?

Už ste sa niekedy ráno zobudili a uvedomili ste si, že máte nejaké zvláštne a nezvyčajné bolesti? Je táto bolesť niekedy v čeľusti? Vedieť, čo spôsobuje bolesť čeľuste, keď sa zobudíte, je prvým krokom pri jej liečbe.

Bolesť čeľuste: Možné príčiny

Škrípanie alebo zatínanie zubov (bruxizmus)

Jednou z najpravdepodobnejších príčin rannej bolesti čeľuste je bruxizmus. Toto je lekársky termín pre škrípanie zubov. Možno v spánku škrípete zubami alebo zatínate čeľusť bez toho, aby ste si to uvedomovali.

Zubné kazy alebo zápal ďasien

Zubné kazy sa zvyčajne vytvárajú najskôr na vonkajších vrstvách zuba. Ak sa nelieči, zubný kaz sa môže rozšíriť do vnútorných vrstiev zuba a dole ku koreňu a okolitej kosti. Výsledkom je okrem iných symptómov aj bolesť čeľuste.

Príčinou môže byť aj paradentóza (ochorenie ďasien). Zvyčajne to začína ako zápal ďasien nahromadením baktérií, ako aj nahromadením plaku na zuboch. Ak sa nelieči, môže napadnúť kosti a iné tkanivá a spôsobiť výraznú bolesť.

Zápal prinosových dutín

Máme nejaké dutiny v blízkosti koreňov horných zubov a čeľustnej kosti. A keď sa tieto dutiny naplnia tekutinou alebo sa upchajú, môže to spôsobiť tlak na zuby a čeľustnú kosť. Infekcie dutín môžu spôsobiť bolesť čeľuste.

Poloha pri spánku

Ak sa často budíte so stuhnutým krkom, pravdepodobne spíte v nepohodlnej spánkovej polohe, ktorá môže spôsobiť dosť nepríjemné bolesti.

A ak spíte na tvári alebo na boku, možno si nevedomky vytláčate čeľusť z jej prirodzenej polohy. Výsledkom je ranná bolesť čeľuste.

Temporomandibulárna porucha

Temporomandibulárne poruchy (porucha TMK) môžu postihnúť dva temporomandibulárne kĺby, ktoré spájajú dolnú čeľusť s lebkou.

Takáto porucha môže spôsobiť bolesť čeľuste, tváre a krku, ako aj stuhnutosť čeľuste. Môže dokonca obmedziť vašu schopnosť pohybovať sa čeľusťou alebo nesprávne zarovnať zuby.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*