Dávajte pozor: Toto je 8 príznakov neurologického poškodenia, ktoré môžu viesť k invalidite!

V ľudskom tele sú miliardy nervov. Väčšina z nich sú periférne nervy, ktoré sa tiahnu všetkými smermi ako konáre stromu. Ich hlavnou funkciou je prenášať signály do “kmeňa” stromu, ktorým je v prípade ľudského tela mozog a miecha. Keď je všetko v poriadku, mozog dostáva signály, ktoré potrebuje na pohyb svalov, rozpoznávanie bolestivých podnetov a fungovanie rôznych orgánov.

Ak však dôjde k poškodeniu periférnych nervov, situácia sa zmení: Chôdza sa stáva ťažšou, znižuje sa tolerancia bolesti alebo môže dôjsť k vážnym zraneniam, pretože je ovplyvnené vnímanie vonkajších podnetov – napríklad k popáleninám, ktoré vzniknú, pretože sme necítili, akú vysokú teplotu mal riad.

Diabetes je hlavnou príčinou neurologického poškodenia u dospelej populácie. Neuropatia môže byť tiež dedičná alebo spôsobená infekciou (napr. boreliózou), vážnym úrazom (napr. autonehodou), nedostatkom vitamínov, vystavením toxínom (napr. olovu, ortuti, arzénu) alebo autoimunitnými poruchami (napr. reumatoidnou artritídou).

Podľa Clevelandskej kliniky je približne 30-40 % neuropatií idiopatických, čo znamená, že ich nemožno pripísať konkrétnej príčine. Neuropatia zvyčajne postupuje pomaly, čo znamená, že ak sa včas odhalia a rozpoznajú prvé príznaky neuropatie, je možné zastaviť jej postup a zabrániť tak vážnemu poškodeniu a invalidite.

Medzi možné príznaky, ktoré môžu naznačovať neurologické poškodenie, patria tieto:

1. Necitlivosť, často sprevádzaná mravčením alebo dokonca pálením, môže vyžarovať z dlane alebo chodidla pozdĺž ruky alebo nohy. Stlačenie nervov (napr. počas spánku) môže spôsobiť takéto príznaky, ale v tomto prípade sú prechodné. Ak nepríjemné pocity pretrvávajú, odporúča sa návšteva lekára.

2. “Zmrazenie”. Táto slabosť môže tiež znamenať naliehavú situáciu, napríklad mŕtvicu.

3. Bolesť po celej dĺžke nohy: Pretrvávajúca ostrá bolesť, pocit pálenia alebo necitlivosť, ktorá začína v oblasti pása a vyžaruje do zadnej časti nohy, zvyčajne poukazuje na ischias. Ischias je dôsledkom stlačenia alebo poškodenia sedacieho nervu, napríklad v dôsledku hernie medzistavcovej platničky alebo ochorenia, ako je cukrovka.

4. Zlá rovnováha a pády: Ste v poslednom čase trochu nešikovnejší? Neurologické poruchy môžu ovplyvniť motorickú koordináciu a viesť k neschopnosti správne vnímať polohu tela v priestore. V praxi to vedie k častým… kolíziám s nábytkom alebo inými osobami, ale aj k pádom.

5. Urologické problémy: Keď nervy nevysielajú správne signály do močového mechúra, veľmi často sa vyskytuje problém častého močenia alebo inkontinencie moču. Riziko tejto komplikácie je zvýšené u žien, ktoré rodili normálne a u diabetičiek.

6. Bolesť hlavy: Bolesť hlavy spôsobená neurologickým poškodením je zvyčajne krátka, veľmi intenzívna a vyvoláva pocit, akoby hlavou prechádzal elektrický prúd. Tento stav sa nazýva okcipitálna neuralgia a je spôsobený útlakom nervu v krku.

7. Poruchy potenia. Poruchy potenia svedčia o probléme v prenose signálov z mozgu do potných žliaz.

8. Popáleniny/vážne poranenia: tzv. senzorické nervy sú zodpovedné za varovanie mozgu, že povrch je nebezpečný. Poškodenie týchto nervov má preto za následok vážne poranenia. Ak sa vám často stáva, že sa popálite alebo porežete, pretože ste si neuvedomili, aký horúci alebo ostrý je nejaký predmet, je čas poradiť sa s lekárom.

Zdieľajte tieto informácie aj s ostatnými na Facebooku. Ďakujeme.

Written By
More from redakcia
Orechová dobrota, ktorá ulahodí hosťom aj rodine! Výborný recept, ktorý sa hodí aj na sviatočný stôl!
Ingrediencie: Na cesto: 15. margarín/maslo 150 g cukru (kryštálový) 120g hladká múka...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *