Dôvod, prečo by ste sa mali minimálne dotýkať týchto častí tela rukami…

Aj po umytí sa ruky a prsty rýchlo osídľujú rôznymi baktériami z povrchov, s ktorými prichádzame do kontaktu, čo zohráva kľúčovú úlohu pri šírení baktérií. K tomu prispieva aj nesprávne strihanie nechtov. Existujú určité časti tela, ktorých by ste sa podľa odborníkov nemali dotýkať rukami, alebo len minimálne.

  • Ústa

Výskum ukázal, že ľudia si dávajú ruky do úst v priemere 23,6-krát za hodinu, keď sa v práci nudia, a 6,3-krát za hodinu, aj keď sú zaneprázdnení. Je to problém, pretože 1/3 až 1/4 mikróbov prítomných na rukách sa prenáša do úst.

  • Oči

Samostatnou kategóriou v oblasti tváre sú citlivé oči. Ruky na oči si smiete prikladať len vtedy, ak si nasadzujete kontaktné šošovky alebo sa snažíte odstrániť nežiaduce predmety. V opačnom prípade riskujete prenos zárodkov na vlhké tkanivo alebo povrch oka a vznik infekcie.

  • Vnútro nosa

Okrem toho, že je to nepríjemný zvyk, je aj nebezpečný pre vaše zdravie. Podľa štúdie z roku 2006 uverejnenej v časopise Infection Control and Hospital Epidemiology majú ľudia, ktorí sa škriabu alebo šúpu v nose, o 51 % vyššiu pravdepodobnosť výskytu stafylokokov v nosovej dutine.

  • Koža na tvári

Na umývanie tváre môžete použiť ruky alebo si na pokožku naniesť krém. Ale inak ich držte ďalej. Ak si ruky položíte na špinavý povrch a potom si ich priložíte na tvár, zvyšujete pravdepodobnosť ochorenia alebo vzniku akné. Vaše prsty obsahujú oleje, ktoré môžu upchať póry vašej pokožky.

Ak je pre Vás článok užitočný, zdieľajte ho aj ďalej…

Written By
More from redakcia
Dokonalá fazuľová polievka so slaninkou: Jednoduchá príprava, lahodná chuť!
Prísady: 300 g fazule 100 g tučnej údenej slaniny 2 polievkové lyžice...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *