Dôvody, prečo je pacientov so štítnou žľazou čoraz viac!

  • Pre toto je pacientov so štítnou žľazou čoraz viac!

Štatistiky ukazujú, že počet pacientov so štítnou žľazou narastá, čo sa nedá vysvetliť len pokrokom v medicínskej technológii a diagnostických metódach.

Podobne ako všetky ochorenia, aj problémy so štítnou žľazou sú spôsobené kombináciou viacerých faktorov. Mnoho ľudí sa odvoláva na genetiku, ale počet predisponujúcich génov sa nezvýšil, zatiaľ čo vplyv environmentálnych faktorov je veľmi významný.

Pozrime sa, ktoré environmentálne faktory sú rizikovými faktormi pre ochorenie štítnej žľazy.

  • Nadmerný príjem jódu

Jód je potrebný pre správne fungovanie štítnej žľazy a produkciu hormónov štítnej žľazy. Pri nedostatku jódu sa tieto hormóny nemôžu produkovať a spätná väzba spôsobuje, že sa bunky štítnej žľazy delia, aby nahradili nedostatok.

Vtedy sa vytvorí struma. Je však potrebný aj pre správny vývoj nervového systému, aby sa predišlo kretenizmu. Vďaka jodizácii soli a užívaniu jódových tabliet sa tieto problémy podstatne znížili, ale v afrických krajinách sa pozoroval zvýšený výskyt autoimunitných ochorení, čo naznačuje, že sa neodporúča prijímať príliš veľa jódu.

  • Fajčenie

Fajčenie nemá na telo žiadne priaznivé účinky, ale môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov. Bolo preukázané, že zvyšuje zväčšenie štítnej žľazy, zvyšuje zápal a pri Gravesovej chorobe zvyšuje riziko vzniku a zhoršenia očných príznakov.

  • Stres

Stresu sa nedá úplne vyhnúť, ale ak ste mu neustále vystavení, vaše zdravie trpí. Uvoľnené stresové hormóny a stresové proteíny spúšťajú imunologické procesy, ktoré môžu viesť k ochoreniu štítnej žľazy.

  • Infekcie

Existujú infekčné agensy, ktoré môžu spôsobiť ochorenie štítnej žľazy, napríklad vírus Epsteina-Barrovej, ľudský herpesvírus, vírusy Coxsackie, niektoré baktérie, najmä Yersinia enterocolitica, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku Hashimotovej choroby až 14-krát.

To všetko môže vyvolať sekundárne ochorenie štítnej žľazy.

  • Chemické látky, toxické zlúčeniny

Stále máme tendenciu prehliadať škodlivé účinky chemikálií na zdravie v našom každodennom prostredí. Mnohé chemické látky narúšajúce endokrinný systém (EDC) sa nachádzajú v potravinách, pitnej vode, plastoch, výrobkoch pre domácnosť a kozmetike, pričom všetky môžu spôsobiť dlhodobé problémy súvisiace s endokrinným systémom vrátane ochorení štítnej žľazy.

Príklady – PCB, bisfenol A, produkty spaľovania, pesticídy, fytoestrogény (sója)

Ak Vás článok zaujal, zdieľajte ho aj s ostatnými priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*