Dúhovka, sietnica a očné bielko fungujú ako zrkadlo, z ktorého možno vyčítať problémy so srdcom a iné ochorenia: Týchto osem signálov je varovnými príznakmi!

Hovorí sa, že oči sú bránou do duše. A nielen to, podľa odborníkov oči vysielajú signály, že s telom nie je všetko v poriadku. Dúhovka, sietnica a očné bielko fungujú ako zrkadlo, z ktorého možno vyčítať problémy so srdcom a iné ochorenia.

Na čo sa zamerať pri pohľade do očí a čo robiť v prípade rôznych problémov so zrakom? Týchto osem signálov je varovnými príznakmi a v prípade pretrvávajúcich problémov je vhodné vyhľadať lekársku pomoc.

  • Dlhodobý jačmeň

Jačmeň alebo hordeolum je najčastejším očným ochorením, ktoré môže byť veľmi bolestivé, ale často zmizne do niekoľkých dní. Ide o zablokovanie mazovej žľazy na hornom alebo dolnom okraji očného viečka. Sprevádza prechladnutie alebo chrípku, ale môže byť aj bakteriálneho pôvodu alebo sa môže vyskytnúť pri zápale mazových žliaz.

Výnimočne môže ísť o zriedkavý typ rakoviny, karcinóm mazových žliaz. Jačmenné zrno sa vyskytuje aj pri dlhodobom nedostatku vitamínu B a hormonálnej nerovnováhe.

  • Strata obočia a mihalníc

V niektorých prípadoch vypadávania obočia a mihalníc môže ísť o alopéciu, autoimunitné ochorenie, pri ktorom biele krvinky bránia rastu vlasov a mihalníc, ale môže ísť aj o problém so štítnou žľazou. V každom prípade je vhodné navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť.

  • Rozmazané videnie

K rozmazanému videniu dochádza najčastejšie pri celodennom používaní počítača a sprevádza ho pálenie očí. Tento jav je známy ako syndróm počítačového videnia alebo syndróm unavených očí. Príznaky sú dočasné a po prestávke od obrazovky ustúpia.

Je potrebné striedať činnosti, viac odpočívať a upraviť jas a kontrast monitora.

  • Aura a očná migréna

Náhle bolesti hlavy spojené s čiastočnou stratou zraku, pretrvávajúce rozmazané videnie, záblesky svetla alebo mihotanie, vlnenie a podobné zrakové bloky v jednom oku často súvisia s migrénou.

  • Vyčnievanie oka z očnice

Stav vypuklých očí často súvisí s ochorením štítnej žľazy, hypertyreózou, pri ktorej bývajú oči neprirodzene vypuklé, opuchnuté a náchylné na zápaly; môže sa vyskytnúť aj zápal rohovky. Pri tomto ochorení je zhoršené videnie. Odporúča sa absolvovať laboratórne vyšetrenie v endokrinológii.

  • Diabetická retinopatia

Ide o ochorenie sietnice oka, ktorým trpí väčšina pacientov s cukrovkou užívajúcich inzulín a ktoré súvisí s obehovým systémom oka. Môže viesť k slepote.

  • Žltnutie očného bielka

Žlté bielka sa najčastejšie vyskytujú u novorodencov, ktorí trpia tzv. novorodeneckou žltačkou. Žltnutie sa však môže vyskytnúť aj u dospelých s problémami so žlčníkom a žlčovodmi alebo s pečeňou.

  • Dvojité videnie a náhla strata zraku

Náhle zmeny videnia môžu byť príznakmi cievnej mozgovej príhody, najmä dvojité videnie alebo náhla strata zraku. Pri týchto ťažkostiach je vhodné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*