Fakty o kokosovom oleji, ktoré by ste skutočne mali vedieť…

Nie je to tak dávno, čo kokosový olej zažil svoj boom, a väčšina predajní so zdravou výživou ho zaradila do svojho stáleho sortimentu. O nejaký čas neskôr začali zlí jazykové tvrdiť, že kokosový olej nemá žiadnu z tých ozdravných vlastností, ako sa tvrdilo. Na koho strane je teda pravda? Používate kokosový olej na varenie, na pleť či vnútorne po lyžičkách ako medicínu? Potom čítajte, pretože sa dozviete o kokosovom oleji to, čo by ste skutočne mali vedieť.

1. Fakty a mýty o kokosovom oleji

Kokosový olej sa tvári ako úplná bomba plná magických vlastností. Zdá sa, že jeho pravidelné užívanie vám pomôže získať krásnu a mladistvú pleť, lesklé vlasy, hydratovanú pokožku, zbaví vás akné a ekzémov, spraví vaše zažívanie a zredukuje telesnú hmotnosť. Je možné, aby rastlinný olej zvládol toľko vecí naraz? Áno, je. Aj keď je kokosový olej stále pod drobnohľadom najrôznejších vedcov, jasne hovorí skúsenosti bežných užívateľov.

Pokiaľ kokosovým olejom nahradíte bežné rafinované oleje a iné tuky v kuchyni, prospejete svojmu zdraviu z jedného prostého dôvodu. Nasýtené tuky v oleji sú oveľa lepšie stráviteľné pre telo. Deje sa to tak vďaka strednej dĺžke uhlíkatého reťazca, tzv. MCT. Väčšina bežných tukov je totiž zložená z dlhých reťazcov atómov uhlíka (repkový aj palmový). MCT sa neukladá v podobe tukových zásob, slúži ako dlhodobý zdroj energie pre svalový výkon, preto ho hojne využívajú športovci a kokosový olej je obsiahnutý v proteínových potravinách.

Ďalším dôvodom, prečo sa ľudia priklonili k používaniu tohto oleja v kuchyni, je jeho vysoká termostabilita a pomalá oxidácia, čo zaručuje oleju dlhú trvanlivosť bez žltnutia. Dymový bod kokosového oleja je okolo 180 °C, olej sa teda tak rýchlo neprepaľuje.

Vysoký obsah antioxidantov, mastných kyselín a antibakteriálne účinky robia z kokosového oleja všestranný kozmetický produkt, rovnako ako je to v prípade olivového oleja či bambuckého masla.

2. Aké je ďalšie použitie tejto superpotraviny?

Aby kokosový olej spĺňal všetko, čo ste o ňom počuli, je dôležité nepodceniť jeho výber. Ako to už v našom svete chodí, nie všetko, čo sa ako zdravý kokosový olej tvári, tiež je. Aj v prípade výrazného nápisu BIO, sa majte na pozore. Dôkladne si pozrite, čo sa na obale píše. Olej musí byť panenský čiže lisovaný za studena, nerafinovaný a bez zbytočných prímesí. Dbajte na to, nech je v zložení uvedené množstvo kyselín.

Pravý kokosový olej so stredne dlhým reťazcom má najväčší obsah kyseliny laurovej. Práve ona sa vyznačuje antibakteriálnymi a antimikrobiálnymi účinkami, kokosový olej má tak pozitívny vplyv na podráždenú a problematickú pokožku aj na posilnenie našej imunity. Telo z kyseliny laurovej dokáže vytvoriť monolaurín, a práve ten vie ničiť zákerné vírusy a baktérie. Ďalšia v zastúpení je kyselina kaprinová, tá je opäť telom pretváraná na monokaprin, ktorý účinne bojuje proti herpes vírusom a mykózam. Medzi ďalšie zaujímavé informácie o kokosovom oleji teda patrí aj to, že je účinný proti chlamýdiám a iným sexuálne prenosným baktériám, preto sa odporúča používať ho ako lubrikant.

Laicky povedané sa dá povedať, že kokosový olej dokáže na seba nabaľovať baktérie a odvádzať ich z tela preč. Podobne takto funguje aj v ústach. Používa sa na bielenie zubov, proti kazivosti a zápachu z úst.

Podávať kokosový tuk môžete aj svojim domácim miláčikom počas zimného obdobia. Ich srsť bude mohutnejšia a imunita silnejšia.

3. Pár receptov na záver

Kokosový olej sa hodí na prípravu sladkých i slaných pokrmov. Nebojte sa ním nahradiť maslo v tradičných receptoch na pečivo. Vlastne je teraz ideálny čas na vyskúšanie jeho účinkov. Skúste počas sviatkov bežne používané tuky nahradiť kokosovým a sami spoznáte ten rozdiel. Alebo si vytvorte domáci peeling. Stačí do oleja primiešať cukor alebo soľ a kvapku éterického oleja. Budete prekvapení, ako sa vaša pokožka zmení. Vynikajúce sú vlasové masky. Zábaly na suchú a popraskanú kožu. A pokiaľ sa vám stane, že veľké balenie kokosového oleja prejde svojou expiráciou, vyleštite s ním drevený nábytok.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*