Glaukóm a káva: Mohol by váš obľúbený zvyk ohroziť váš zrak?

Glaukóm je chronické očné ochorenie, ktoré vo väčšine prípadov nemá žiadne príznaky, no ak sa nelieči, môže viesť k slepote. Tento týždeň je Svetovým týždňom povedomia o glaukóme a pri tejto príležitosti sme hľadali odpoveď na niečo, čo sa často pýtajú záujemcovia o informácie o tejto chorobe: Môže káva spôsobiť glaukóm?

Strata zraku je spôsobená poškodením zrakového nervu v dôsledku vysokého vnútroočného tlaku. Podľa Helénskej oftalmologickej spoločnosti polovica ľudí, ktorí majú glaukóm, nemusí vedieť, že ho majú.

Chápeme teda, že informovanosť a prevencia prostredníctvom pravidelných očných prehliadok je životne dôležitá.

Kto je najviac ohrozený glaukómom?

Glaukóm sa môže vyvinúť u každého z nás, od detí až po starších ľudí. Starší ľudia majú vyššie riziko glaukómu, ale dieťa sa môže narodiť s glaukómom.

Vo všeobecnosti platí, že dospelí starší ako 60 rokov, rodinní príslušníci s glaukómom, pretože dedičnosť zvyšuje riziko štyri až deväťkrát, užívatelia steroidov (kortizón) a ľudia, ktorí majú poranenie očí, môžu byť najviac ohrození glaukómom dospelých.

Glaukóm a káva: Môže pitie kávy zhoršiť glaukóm?

Každodenná konzumácia veľkého množstva kofeínu môže podľa medzinárodnej multicentrickej štúdie strojnásobiť riziko glaukómu u ľudí s genetickou predispozíciou k vysokému vnútroočnému tlaku.

Štúdia, ktorú uskutočnila Icahn School of Medicine v nemocnici Mount Sinai v USA, je prvou, ktorá poukazuje na interakciu medzi stravou a genetikou pri glaukóme.

Jej výsledky publikované v časopise Ophthalmology môžu naznačovať, že pacienti so závažnou rodinnou anamnézou glaukómu by mali úplne vynechať kofeín.

“Už sme publikovali prácu, ktorá naznačuje, že vysoký príjem kofeínu zvyšuje riziko glaukómu s otvoreným uhlom u ľudí s rodinnou anamnézou tohto ochorenia.

V tejto štúdii sme videli negatívnu súvislosť medzi vysokým príjmom kofeínu a glaukómom len u ľudí s vysokým genetickým rizikom zvýšeného vnútroočného tlaku,“ vysvetlil vedúci štúdie Louis R. Pasquale, MD a pridružený dekan pre oftalmologický výskum v Mount Sinai Health System.

„Pacienti s glaukómom sa často pýtajú, ako si môžu chrániť zrak zmenou životného štýlu, a to bola donedávna oblasť, v ktorej sa neuskutočnil žiadny významný výskum.

Táto štúdia naznačuje, že ľudia s vyšším genetickým rizikom glaukómu by mohli mať prospech zo zníženia príjmu kofeínu. “Mali by sme si uvedomiť, že súvislosť medzi kofeínom a rizikom glaukómu je viditeľná len vo veľkých množstvách kofeínu a len u ľudí s genetickým rizikom,” poznamenal spoluautor štúdie Anthony Khawaja, MD, PhD a odborný asistent oftalmológie na University College.

“Štúdia nám pomáha dozvedieť sa viac o tom, ako naše gény ovplyvňujú naše riziko glaukómu a akú úlohu v tom môže zohrávať naše správanie a prostredie.” Musíme pokračovať a rozširovať naše znalosti v tejto oblasti“.

Mám vynechať kávu alebo nie?

Takéto odporúčanie môže dať len očný lekár, ktorý vás sleduje a pozná vašu osobnú a rodinnú anamnézu. V každom prípade, ak si chcete chrániť zrak, je dôležité robiť pravidelné prehliadky podľa jeho pokynov.

Na druhej strane, zdravý životný štýl s dobrými dennými návykmi, vyváženou stravou a cvičením je vždy dobrým začiatkom k lepšiemu zdraviu!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*