Je ako časovaná bomba: Diagnostikuje sa veľmi ťažko a toto sú jej skoré príznaky, pri ktorých by sme mali spozornieť a okamžite navštíviť lekára!

Mozgové aneuryzmy sa diagnostikujú veľmi ťažko. Prejavuje sa výčnelkom na stene mozgovej cievy a vo väčšine prípadov sa pacienti o ochorení dozvedia celkom náhodne počas CT vyšetrenia alebo MRI mozgu.

A niekedy, bohužiaľ, len vtedy, keď má aneuryzma fatálne následky. Existuje však niekoľko skorých príznakov, ktoré fungujú ako “červené vlajky”, pri ktorých by sme mali byť ostražití, navštíviť lekára a nechať sa skontrolovať.

Silná a náhla bolesť hlavy

Ak pravidelne trpíte silnými alebo dlhotrvajúcimi bolesťami hlavy, mali by ste navštíviť svojho lekára. Môže to byť prvý príznak vážneho ochorenia.

Čo by ste však rozhodne nemali ignorovať, je náhly záchvat bolesti hlavy – zvyčajne príznak mŕtvice alebo aneuryzmy. V takejto chvíli okamžite zavolajte pomoc.

Rozmazané videnie, klesajúce viečka

Rozšírená cievna stena môže tlačiť na zrakový nerv, čo spôsobuje zhoršené videnie – dvojité videnie alebo rozmazaný obraz. Ďalším príznakom, ktorý je naliehavým signálom na rýchle konanie, je pokles vonkajších kútikov viečok. Tento stav môže znamenať nielen aneuryzmu, ale aj mŕtvicu.

Slabosť a necitlivosť na jednej strane tela

Môže sa objaviť necitlivosť na jednej strane tela alebo tváre. Je to spôsobené najmä upchatím malých ciev drobnými krvnými zrazeninami. Krvné cievy zásobujú dôležité oblasti mozgu a kvôli obmedzenému zásobovaniu krvou mozog nemôže ovládať niektoré časti tela, čo je dôvod, prečo sa cítime necitliví.

Nečakajte, kým zmizne, ale navštívte lekára.

Žalúdočné problémy

Nevoľnosť, vracanie, hnačka, to všetko sú prekvapivo príznaky spojené s aneuryzmou. Ak najprv pocítite náhlu bolesť hlavy a potom sa objavia príznaky podobné otrave jedlom, čo najskôr navštívte svojho lekára.

Zdieľajte tieto informácie aj s ostatnými na Facebooku. Ďakujeme.

Written By
More from redakcia
NAJLEPŠÍ makový koláč na krehkom cestíčku s džemom a pudingovou penou: Vyskúšajte aj vy!
Ingrediencie: 2,5 šálky polohr.múky (1 šálka = 250 ml) 4 lyžice práškového...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *