Je jedným z najrozšírenejších zdrojov rastlinných bielkovín, ale mnohí ľudia si stále neuvedomujú, že má toľko pozitívnych účinkov na zdravie!

Prečo je šošovica pre vás dobrá?

Šošovica je špeciálna zelenina. Existuje len málo druhov zeleniny, ktoré sú tak výživné a ľahko stráviteľné. Môže poskytnúť 340-350 kcal na 100 gramov, 1430-1480 kJ energie, čo nie je málo. Má tiež nezvyčajne vysoký obsah bielkovín, približne 25-28 %.

Za sójou, ktorá obsahuje najviac bielkovín, nezaostáva. Okrem toho je nealergénny a jeho živiny sú ľahko stráviteľné, s vysokým podielom aminokyselín vo voľnej forme. Jeho aminokyselinové zloženie a stráviteľnosť sú lepšie ako u fazule alebo hrachu.

Obsahuje v podstate všetky esenciálne aminokyseliny vrátane esenciálnych aminokyselín, ktoré sú pre človeka nevyhnutné, ale naše telo si ich nedokáže vyrobiť.

V porovnaní so zdrojmi živočíšnych bielkovín je množstvo cholesterolu a iných tukov prijatých so šošovicou zanedbateľné a predstavuje len 1 – 2 % z celkového množstva skonzumovanej šošovice. Nie náhodou si ju vysoko cenia ázijské národy, ktoré sa živia prevažne rastlinnou stravou.

Odporúčame ju ľuďom, ktorí žijú vegetariánskym spôsobom života.

Má tiež veľmi vysoký obsah sacharidov, 53-60 gramov na 100 gramov, ale keďže má nízky tzv. glykemický index, je ideálnym zdrojom pomaly sa vstrebávajúcich sacharidov pre diabetikov.

To zahŕňa približne 40 gramov škrobu, 3-4 gramy rastlinnej vlákniny, čo je priaznivá hodnota (o niečo menej v prípade červenej šošovice), a 1-3 gramy cukru. Obsahuje značné množstvo rafinózy a stachyózy, cukrov, ktoré môžu byť zodpovedné za nadúvanie a plynatosť čriev po konzumácii šošovice.

Bohužiaľ, mnohí ľudia sú nútení vyhýbať sa šošovici práve z tohto dôvodu.

Šošovica je vhodná pre oči vďaka vysokému obsahu vitamínu A a tiež vďaka obsahu vitamínu B1 (tiamínu), ktorý je približne 0,8 mg. Jedna šálka šošovice dodáva 90 % našej potreby folátov, preto sa odporúča napríklad tehotným ženám, ak nie sú citlivé na vetry.

Medzi minerálne látky patria draslík, železo (7,5 mg) a zinok, ktorý sa považuje za veľmi dôležitý pre reguláciu metabolizmu. Viac ako polovicu šošovice tvoria sacharidy a len 1,4 % tuku. Okrem toho dodáva nášmu telu železo, draslík, horčík a vápnik.

Každý, kto si myslí, že tým pozitíva končia, sa veľmi mýli. Obsahuje tiež množstvo vitamínov, ako sú vitamíny A, B1, B6 a E. Dôležitý je aj obsah vlákniny, pretože 100 gramov šošovice obsahuje 10 gramov vlákniny, čo znamená, že misa dusenej šošovice môže poskytnúť štvrtinu našej dennej potreby vlákniny (30 g).

To však nie je všetko, pretože obsahuje aj dôležité bioaktívne látky, ako sú saponín, flavonoidy a kyselina fenolová, ktoré znižujú riziko vzniku niektorých druhov rakoviny a hladinu cholesterolu.

Mnohí ľudia si neuvedomujú, že šošovica má toľko pozitívnych účinkov na naše zdravie, hoci je už po stáročia dôležitou súčasťou nášho jedálnička, a to vďaka tomu, že je najľahšie stráviteľná zo všetkých strukovín.

Ak sa konzumuje s inými potravinami s vysokým obsahom bielkovín (zemiaky, zelenina, šalát, arašidy, rôzne semienka, obilniny, vajcia, mliečne výrobky), môže dokonca nahradiť mäso.

Skrátka, jedzte veľa šošovice, a to nielen na Nový rok, ale po celý rok.

Written By
More from redakcia
10 dôvodov, prečo nedám dopustiť na toto korenie!
Po soli je čierne korenie najpopulárnejším a najbežnejšie používaným korením na svete....
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *