Je to magnet na choroby, dokonca zdravší ako kapusta, a predsa sme na túto zeleninu zabudli!

Mnohí ju považujú za jednu z najzdravších druhov zeleniny na svete, ale z nejakého dôvodu sme na ňu trochu zabudli. Nebudeme vám predávať prasiatko v hrnci: hovoríme o žeruche. Prečo je však taká zdravá a na čo sa dá použiť?

Pokiaľ ide o vitamín C, na myseľ prichádzajú citrusové plody a pokiaľ ide o železo, špenát. V oboch kategóriách však žerucha predstihuje hlavných súperov: má viac vitamínu C ako citrusové plody a viac železa ako špenát!

Má tiež vysoký obsah síry a vitamínu A. Mali by sme vedieť, že zelenina s vysokým obsahom síry prirodzene znižuje riziko vzniku rakoviny.

Nedávna štúdia dospela k záveru, že táto fantastická zelenina je najzdravšia na svete. Či už ho možno zaradiť do tohto poradia, alebo nie, faktom je, že jeho silné antioxidačné vlastnosti pomáhajú znižovať oxidačný stres, čistiť krv a celé telo a tiež osviežujú a povzbudzujú chuť do jedla.

Šťavu z nej možno používať zvonka aj zvnútra (t. j. pitím šťavy). Pri niektorých kožných ochoreniach, hnedých škvrnách spôsobených slnkom, zápaloch, vypadávaní vlasov si postihnuté miesto potrite žeruchovou šťavou. Môže sa používať aj ako obklad z rozdrvených listov.

Žerucha sa v sľubných pokusoch na zvieratách používala aj na liečbu nádorových ochorení. Na pokusných zvieratách dokázala žerucha zastaviť rast nádorov a metastáz.

Na prípravu obkladu pri kožných problémoch stačí nakrájať listy na malé kúsky. Pred aplikáciou obkladu si očistite pokožku alkoholom, zaistite listy obväzom a nechajte pôsobiť 2-4 hodiny.

Čerstvé výhonky a listy žeruchy sa môžu použiť ako posýpka na chlieb alebo na ochutenie tvarohu. Sú vynikajúce aj v polievkach, ľahko dusené. Môže sa pridávať aj do bylinkových čajov a zeleninových štiav.

!Neodporúča sa počas tehotenstva, pretože môže spôsobiť mierne kontrakcie maternice!

Bolo to užitočné? Nezabudnite sa oň podeliť so svojimi priateľmi!

 

Vyššie uvedené informácie majú len informatívny charakter a nepredstavujú lekárske poradenstvo! Diagnózu môže stanoviť len lekár! V prípade ochorenia sa poraďte s lekárom, žiadny iný postup nemôže nahradiť lekárske ošetrenie! Prajeme vám veľa zdravia!

Written By
More from redakcia
Božský krémový koláč, ktorý ohúril celú rodinu!
PRÍSADY NA PUDING: 5 polievkových lyžíc zemiakovej múky 4 polievkové lyžice hladkej...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *