Je veľmi zdravý, ale pri nesprávnej konzumácii môže byť nebezpečný! Ľudia nad 45 rokov by mali spozornieť!

Grapefruit je jedným z najvšestrannejších citrusových plodov, pokiaľ ide o jeho nutričné výhody, ale je aj jedným z najkontroverznejších. Isté je, že jeho priaznivé účinky na organizmus uznávajú všetci odborníci.

Grapefruit je kríženec pomaranča a pomela a v Európe sa rozšíril v 50. rokoch 20. storočia. Mnohí ľudia ho poznajú ako citrusové ovocie a mylne ho považujú za kríženca citróna a pomaranča. Podobne ako ostatné citrusové plody je výborným zdrojom vitamínu C. Ak zjete v priemere 30-35 dekagramov grapefruitu, splníte tým dennú potrebu vitamínu C.

Okrem toho obsahuje aj niekoľko vitamínov skupiny B, kyselinu listovú, horčík, draslík, vápnik, fosfor a zinok. Vďaka vysokému obsahu vlákniny a vody je obľúbenou zložkou mnohých diét a niektoré jej zlúčeniny napomáhajú vstrebávaniu minerálov, majú priaznivý vplyv na činnosť srdca a stimulujú činnosť pečene pri spaľovaní tukov.

Grapefruit, podobne ako pomaranče a limetky, však obsahuje aj zlúčeniny nazývané furanokumaríny, ktoré inhibujú enzýmový systém zapojený do rozkladu niektorých liekov. To znamená, že konzumácia citrusových plodov niekoľko hodín pred užitím niektorých liekov môže spôsobiť stav podobný predávkovaniu, t. j. nebezpečné poškodenie zdravia.

Preto je vhodné venovať pozornosť tomuto detailu vo veku nad 45 rokov, keď je pravidelná konzumácia liekov bežnejšia a viac ľudí považuje pravidelnú konzumáciu ovocia za dôležitú. Ak patríte do tejto kategórie, užívanie nasledujúcich liekov s grapefruitom môže spôsobiť závažné vedľajšie účinky, preto sa pred ich užitím poraďte so svojím lekárnikom alebo rodinným lekárom.

Tieto lieky sú: Lieky proti úzkosti, lieky proti arytmii, antidepresíva, antihistaminiká, antiretrovírusové lieky, antikonvulzíva, blokátory kalciových kanálov, imunosupresíva, statíny.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Written By
More from redakcia
Veľkonočný mazanec: Ten vám nesmie na sviatky chýbať!
Ingrediencie: (vzniknú dva veľké bochníky) 1 kg polohrubej múky 1 vanilkový cukor...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *