Keď vám hrozí riziko salmonely: Aké sú prvé príznaky…

Bakteriálna infekcia salmonelou (Salmonella) je bežné bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje črevný trakt. Baktérie salmonely zvyčajne žijú v črevnom trakte zvierat a ľudí a vylučujú sa výkalmi. Ľudia sa najčastejšie nakazia kontaminovanou vodou alebo potravinami.

Mnohí ľudia s infekciou salmonelou nemajú žiadne príznaky. U ostatných sa v priebehu 8 až 72 hodín objaví hnačka, horúčka a kŕče v bruchu. Väčšina zdravých ľudí sa zotaví do niekoľkých dní bez špeciálnej liečby.

V niektorých prípadoch môže hnačka spojená s infekciou salmonelou spôsobiť takú rozsiahlu dehydratáciu, že na prekonanie problému je potrebná pomoc lekára a vhodná liečba.

Existuje tiež možnosť, že sa môžu vyvinúť život ohrozujúce komplikácie, ak sa choroba rozšíri mimo črevného systému. Riziko nákazy salmonelou je vyššie, ak žijete alebo cestujete v miestach so zlými hygienickými podmienkami.

Príznaky

Nákaza salmonelou je zvyčajne spôsobená konzumáciou surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa, hydiny, vajec alebo iných vaječných výrobkov. Inkubačná doba sa pohybuje od niekoľkých hodín do dvoch dní po konzumácii kontaminovanej potraviny.

Väčšina salmonelových infekcií môže byť spočiatku nesprávne interpretovaná ako gastroenteritída.

Možné príznaky a symptómy zahŕňajú:

  • Nevoľnosť
  • Zvracanie
  • Kŕče/bolesť v bruchu
  • Hnačka
  • Horúčka
  • Bolesť hlavy
  • Krv v stolici

Príznaky salmonelovej infekcie zvyčajne trvajú 4-7 dní, hoci môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa váš črevný systém vráti do normálu. Niektoré typy baktérií salmonely vedú k brušnému týfusu, ochoreniu, ktoré je v niektorých prípadoch smrteľné a je častejšie v rozvojových krajinách.

Podeľte sa o tieto informácie aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Lahodný koláč z lístkového cesta s ovocím a pudingom: Rýchly, jednoduchý a veľmi dobrý!
Potrebné ingrediencie: Puding: 1 l mlieka 2 vanilkové pudingové prášky 5 PL...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *