Keď zbadáte tento príznak na nohách, mali by ste spozornieť. Je predzvesťou zlyhania srdca!

Infarkty sú zvyčajne dôsledkom chronických srdcových ochorení, ktoré sa vyvíjajú pomaly v priebehu času, a riziko infarktu môžete výrazne znížiť. Preto sa odporúča, aby ste si pravidelne kontrolovali stav srdca.

Niektorí odborníci varujú najmä pred ochorením periférnych tepien (PAD), ktoré v súčasnosti postihuje veľkú časť populácie nad 40 rokov. U pacientov s PAD spôsobuje hromadenie tukových plátov zúženie alebo upchatie tepien, čo môže viesť k srdcovému infarktu alebo mozgovej príhode.

Stav krvných ciev v nohách

PAD sa môže vyskytnúť v akejkoľvek cieve, ale častejšie v nohách ako v rukách. U mnohých ľudí môže táto blokáda v dolných končatinách prispieť k ťažkostiam pri chôdzi, chronickej bolesti nôh alebo necitlivosti.

Plak však môže čiastočne alebo úplne zablokovať prietok krvi veľkými alebo stredne veľkými tepnami v srdci, mozgu, panve, nohách, rukách alebo obličkách.

Okrem ochorenia periférnych tepien môžu blokády v týchto oblastiach tela viesť k ischemickej chorobe srdca, perikarditíde, ochoreniu krčných tepien alebo obličiek.

Chronicky studené nohy

Ak často pozorujete chlad v dolných častiach nôh alebo chodidiel, mali by ste tomu venovať pozornosť. Príčinou môže byť zlý krvný obeh v dôsledku upchatia tepien. Z tohto dôvodu odborníci upozorňujú, že by ste tento príznak nemali považovať za normálny prejav starnutia.

Keď sa v tepnách nahromadí plak, zníži sa prietok krvi.

Tým sa znižuje množstvo kyslíka a ďalších živín, ktoré sa dostanú do tela. Ak je prietok krvi do srdca prerušený, môže to nakoniec viesť k srdcovému infarktu. Ak sa v týchto úzkych tepnách vytvorí zrazenina a obmedzí prietok krvi do mozgu, môže to viesť k mozgovej príhode.

Dávajte si pozor na tieto príznaky

Ak je vaše ochorenie srdca dôsledkom poškodenia ciev – ako v prípade ochorenia periférnych tepien – môžete zaznamenať bolesť na hrudníku, tlak na hrudníku, dýchavičnosť, necitlivosť alebo slabosť končatín, bolesť krku, čeľuste, hrdla a pocit chladu v nohách alebo rukách.

Kedy kontaktovať lekára?

Ak sa u vás vyskytne niektorý z vyššie uvedených príznakov, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára. Avšak aj keď nemáte žiadne príznaky PAD, môžete požiadať o vyšetrenie, ak máte viac ako 65 rokov, viac ako 50 rokov, cukrovku alebo fajčíte a máte v rodine srdcové ochorenie.

Na prevenciu nie je nikdy príliš skoro – môže vám zachrániť život.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*