Koronárna choroba srdca: Toto sú jej príznaky!

Koronárna choroba srdca, známa aj ako ischemická choroba srdca, je najčastejším kardiovaskulárnym ochorením. Väčšinou vedie k tzv. mozgovej príhode alebo srdcovému infarktu.  Následky môžu byť veľmi nebezpečné pre naše zdravie a život.

Preto je mimoriadne dôležité včas rozpoznať príznaky ochorenia a nasadiť vhodnú liečbu.

Ako sa to prejavuje?

Vyznačuje zlým zásobovaním krvou, teda príliš malým zásobením srdca kyslíkom. Chorí ľudia sa rýchlo unavia a majú plytké dýchanie. Je to dôsledok zúženia a niekedy až uzavretia ústia koronárnych tepien, ktoré majú vyživovať srdcový sval.

Jeho najznámejšími formami sú angína ako aj infarkt myokardu. Bežné príznaky srdcového infarktu sú bolesť na hrudníku (najčastejšie drvenie za hrudnou kosťou), dýchavičnosť, studený pot, pocit úzkosti a nevoľnosť. Bolestivosť môže vyžarovať do dolnej čeľuste, chrbta, ramien a epigastrickej oblasti.

Dôležitým kritériom srdcového infarktu je jeho trvanie: od 20 minút do niekoľkých hodín. Pri exacerbácii ochorenia koronárnych artérií je trvanie bolesti kratšie. Pamätajte: akonáhle pocítite akúkoľvek bolesť, nečakajte, kým prejde. Okamžite volajte sanitku!

Rizikové faktory

Ochorenie je často aterosklerotické. Je to spôsobené okrem iného tým príliš veľa cholesterolu v krvi, cukrovka, obezita a vysoký krvný tlak. Oveľa náchylnejší sú na ňu fajčiari a tí, ktorí vedú sedavý spôsob života.

Nedávne štúdie tiež ukázali, že to môže byť spôsobené baktériou Helicobacter pylori, predtým spájanou najmä s vredovou chorobou žalúdka.

Dôležitý výskum

Diagnóza závažného ochorenia koronárnych artérií je z veľkej časti založená na spoľahlivej anamnéze. Preto sa vopred oplatí zistiť, či už niekto z našej najbližšej rodiny nemal problémy so srdcom. Pokojové EKG vyšetrenie je v mnohých prípadoch nespoľahlivé.

Lepším riešením je nosiť záznamník na nepretržité sledovanie tepovej frekvencie alebo podstúpiť záťažový test.

Koronarografia zostáva zlatým štandardom, t. j. najpresnejším a odporúčaným testom v diagnostike ochorenia koronárnych artérií. Je založená na röntgenovej vizualizácii ciev po ich kontrastovaní.

Liečba:
V závislosti od vášho zdravotného stavu a cieľov existujú tri kľúčové prístupy k liečbe srdcových chorôb:

Zmeny životného štýlu

Rovnaké kroky na prevenciu ochorenia koronárnych artérií sú súčasťou liečebného prístupu na predchádzanie ďalším problémom – to znamená, že upravte mnohé faktory, ktoré máte pod kontrolou, ako je strava, cvičenie, odbúravanie stresu a nefajčenie.

Lieky

Môžu vám predpísať lieky na zvládnutie rizikových faktorov ochorenia koronárnych artérií, ako je vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, prediabetes a cukrovka.

Postupy, ktoré pomôžu otvoriť krvné cievy

Na opravu poškodenia tepien sa môže vykonať niekoľko rôznych typov operácií (zvyčajne ambulantných).

Written By
More from redakcia
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *