Ktorá časť tela prezrádza, koľko rokov budeme žiť?

Vedci z Mayo Clinic v Rochesteri v Minnesote zistili, že ľudia s určitými telesnými vlastnosťami majú kratšiu očakávanú dĺžku života. V rámci svojej štúdie vedci analyzovali kombinovanú analýzu 11 predchádzajúcich štúdií, ktoré zahŕňali viac ako 600 000 ľudí.

Podľa ich zistení veľký obvod pása skracuje očakávanú dĺžku života, aj keď človek nemá nadváhu, a teda nie je považovaný za obézneho. Ako bolo publikované v časopise Proceedings, muži s obvodom pása viac ako 108 cm mali o 50 % vyššiu pravdepodobnosť predčasnej smrti v porovnaní s mužmi s obvodom pása menším ako 88 cm.

Veľké brucho ich po 40. roku života stálo celkovo 3 roky života kvôli zvýšenej pravdepodobnosti vzniku srdcových ochorení, dýchacích problémov a rakoviny. Zdá sa, že to isté platí aj pre ženy. Najmä u osôb s obvodom pása nad 92 cm bola pravdepodobnosť predčasnej smrti o 80 % vyššia.

Podľa výskumníkov je nárast rizika lineárny. Podrobnejšie povedané, na každých 5 cm zväčšenia obvodu pása sa zvyšuje riziko úmrtia až o 7 % u mužov a až o 9 % u žien. Normálny obvod je definovaný ako 88 cm u mužov a 67 cm u žien.

Zaujímavé však? Ak Vás tento príspevok zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Pomocník, ktorého by ste mali mať doma!
Peroxid vodíka je silné oxidačné činidlo zložené z kyslíka a vody, ktoré...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *