Lepší spánok vám zaručí týchto 5 rastliniek: Piata je najúčinnejšia!

Na výber máte pomerne širokú škálu izbových rastlín. V dnešnom článku sa však zameriame na 5 najúčinnejších.

  • Levanduľa: Levanduľa sa zvyčajne používa ako parfum do mydiel, zmäkčovadiel alebo šampónov. Je to však aj vynikajúca čistiaca rastlina. Tým však jeho výhody ani zďaleka nekončia. Levanduľa môže mať pozitívny účinok aj na nespavosť alebo úzkosť. Súčasný výskum potvrdzuje, že vdychovanie jej vône má u ľudí upokojujúce, dokonca sedatívne účinky.

  • Aloe vera: Ďalším prírodným liečivým prostriedkom, ktorý je vynikajúci napríklad na zmiernenie zápalov, jaziev alebo popálenín na pokožke, je aloe vera. Je to tiež vynikajúci detoxikačný prostriedok.

Aloe zároveň filtruje vzduch v spálni a v celom dome alebo byte a odstraňuje škodlivé chemikálie z mnohých čistiacich prostriedkov v domácnosti po ich použití. S tým súvisí aj jedna zaujímavá vlastnosť tejto rastliny.

Ak sú vo vzduchu prítomné toxické látky vo vysokých koncentráciách, na ich listoch sa vytvárajú malé hnedé škvrny. Takto vás aloe upozorní na nebezpečnú situáciu.

  • Jazmín: Jezuitská univerzita vo Wheelingu (USA) uskutočnila štúdiu, ktorá potvrdila účinnosť jazmínu pri podpore spánku.

Jeho pozitívne účinky zahŕňajú:
  • zlepšenie kvality spánku
  • zníženie úzkosti a podráždenosti
  • zlepšenie nálady ráno po prebudení

Jazmín môže dokonca zlepšiť vzhľad vašej spálne, ak ju ozdobíte jeho krásnymi kvetmi.

  • Svokrin jazyk (Sansevieria trifasciata): Je vynikajúcim nástrojom na zlepšenie okysličenia vzduchu vo vašej domácnosti. Ako lacná a nenáročná izbová rastlina je ideálna do spálne. A najúžasnejšie na tejto rastline je, že uvoľňuje kyslík a zároveň absorbuje oxid uhličitý. A to väčšinou v noci. To vedie k lepšej kvalite vzduchu a následne k lepšiemu spánku.

Okrem toho jazyk tekvice filtruje aj veľmi škodlivé, ale bežne sa vyskytujúce toxíny zo vzduchu, ako je známy karcinogénny formaldehyd, trichlóretylén a benzén.

  • Brečtan: Štúdia americkej vesmírnej agentúry NASA potvrdila, že brečtan je rastlinou číslo jeden, pokiaľ ide o čistenie vzduchu. Za svoje prvenstvo vďačí výnimočnej schopnosti absorbovať formaldehyd. Pestovanie brečtanu je veľmi jednoduché a ľahké. Darí sa mu aj pri nižších teplotách a obmedzenom slnečnom žiarení.

Zo všetkých izbových rastlín sa brečtan javí ako najlepšia voľba z hľadiska účinnosti na zlepšenie spánku v spálni.

Podeľte sa o tento príspevok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*