Lipový nálev: Najlepší na tráviace problémy, nespavosť a prechladnutie!

Zdravotné vlastnosti lipy nemožno preceňovať. Patrí do skupiny veľmi účinných a plne prírodných liečiv. Pomôže zmierniť zápaly horných dýchacích ciest a sprievodné neduhy, ako je kašeľ, bolesť hrdla a chrapot.

Lipa sa tiež ukazuje ako veľmi nápomocná v boji s tráviacimi problémami, vykazuje relaxačné schopnosti a upokojuje popraskané nervy.

Prípravky vyrobené na jej báze sa dajú použiť aj zvonka a prinášajú úľavu pri zápaloch kože.

Dá sa s istotou povedať, že lipa je jedným z najobľúbenejších a zároveň plne prírodných prostriedkov na prechladnutie a iné. Medicína využíva jeho zdravotné vlastnosti už po stáročia.

Flavonoidy, fytosteroly, triesloviny, slizy, organické kyseliny, minerálne soli, vitamíny C a PP obsiahnuté v súkvetiach lipy nás chránia pred nepriaznivými vplyvmi prostredia, tlmia zápaly horných dýchacích ciest, tíšia neduhy spojené s prechladnutím, posilňujú imunitu a odstrániť tráviace problémy.

Lipa na prechladnutie

Naše staré mamy používali lipu na úspešný boj s prechladnutím či chrípkou a mali pravdu. Nálev pripravený na jej základe pomôže zmierniť zápal dýchacích ciest a rýchlo uľaví od kašľa, bolesti hrdla či chrapotu.

Lipa tiež vykazuje diaforetické vlastnosti, a preto sa vo forme infúzie odporúča najmä pri horúčke sprevádzajúcej okrem iného napr. angína, chrípka a bronchitída.

Zároveň je vhodné dodať, že pôsobí močopudne, takže okrem nálevu by ste mali telu dodať aj iné tekutiny, najlepšie neperlivú minerálnu vodu.

Nálev z lipy veľmi priaznivo pôsobí na náš tráviaci systém. Uvoľňuje hladké svalstvo tráviaceho traktu, zvyšuje sekréciu žalúdočnej šťavy a stimuluje odtok žlče do dvanástnika.

Prináša úľavu ľuďom, ktorí zápasia s tráviacimi a metabolickými poruchami. Podáva sa okrem iného pri plynatosti, zápche alebo poruchách trávenia.

Ako pripraviť liečivý lipový nálev?

  • Dve čajové lyžičky sušených súkvetí dáme do šálky a zalejeme vriacou vodou. Prikryte a odstavte na pätnásť minút, potom sceďte a obsah sitka dôkladne vytlačte.
  • Pite trikrát denne. Nálev môžeme obohatiť medom, bazovou šťavou alebo malinovou šťavou.
  • Len nezabudnite ich nepridávať do horúcej tekutiny, pretože pri teplotách nad 40 stupňov Celzia stratia svoje prospešné vlastnosti.

Už dlho je známe, že niektoré stromy a kríky majú liečivé vlastnosti.

Vylučujú látky so silnými baktericídnymi, protiplesňovými a vzduch ionizujúcimi vlastnosťami, vďaka čomu veľmi priaznivo pôsobia na naše dýchacie cesty a zlepšujú našu pohodu.

Lipa je strom, ktorý stimuluje činnosť dýchacieho a obehového systému a zmierňuje únavu.

Lipa a jej vplyv na pokožku

Lipa má veľmi priaznivý vplyv na našu pokožku. Dokonale ju regeneruje a tonizuje; tiež odstraňuje zafarbenie a rozjasňuje pehy.

Na účely starostlivosti sa má lipový nálev používať zvonka, vo forme obkladov, výplachov a liečebných kúpeľov – najmä na podráždenú a svrbiacu pokožku.

Lipa je najlepšia na nespavosť

Lipa má relaxačný, upokojujúci účinok. Používa sa v prípade nadmernej nervovej dráždivosti a nespavosti. Aby ste využili schopnosti lipy, najlepšie je kúpať sa s jej prídavkom.

K tomu pripravte odvar zo 100 g lipy zaliaty 2 litrami vriacej vody. Hotový prípravok by sa mal potom nechať tridsať minút odstáť nalejte do vane naplnenej vodou.

Kúpeľ si môžeme spríjemniť pridaním sušenej levandule do nálevu alebo naliatím prírodného levanduľového oleja priamo do vane.

Lipa pre pohodu a krvný obeh

Vylučuje látky so silným baktericídnym, protiplesňovým a vzduch ionizujúcim účinkom, vďaka čomu zlepšuje našu pohodu, stimuluje prácu dýchacieho a kardiovaskulárneho systému a znižuje únavu.

Aby zo stromov prúdila sila, musíte byť okolo nich pravidelne alebo sa k nim len túliť.

Ak sa Vám tento článok páči, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi :).

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*