Mali ste alebo mávate vyrážky na krku? Ak áno, teraz môžete zistiť, čo sa deje s vaším telom!

Pupienky na krku sú zvyčajne rovnaké ako tie, ktoré sa objavujú na tvári alebo na chrbte. Vznikajú v dôsledku nadmernej produkcie kožného mazu a pórov upchatých odumretými kožnými bunkami, ktoré spôsobujú ich infikovanie.

Liečba akné v tejto oblasti je oveľa náročnejšia, pretože koža na krku je hrubšia ako koža na tvári. Okrem toho majú goliere a krky oblečenia tiež tendenciu dráždiť pokožku, čo môže situáciu ešte zhoršiť.

Pozrime sa na faktory, ktoré najčastejšie vyvolávajú výskyt akné v tejto oblasti.
 • Holenie

Po holení môžu byť podráždené a otvorené póry náchylnejšie na baktérie, ktoré sa môžu množiť a spôsobiť hnisavú infekciu. Je dôležité, aby ste si po holení vždy očistili tvár obrúskom, aby ste tomu zabránili.

 • Hormonálne problémy

Veľké hormonálne zmeny v tele môžu viesť k hnisavému akné, pretože sa zvyšuje produkcia kožného mazu. Tento problém sa väčšinou týka dospievajúcich chlapcov a dievčat, ale môže postihnúť aj menštruujúce ženy. Androgénne hormóny sú zodpovedné za zvýšenú produkciu kožného mazu.

Stres

U ľudí, ktorí sú vystavení pravidelnému, chronickému stresu, je výskyt pľuzgierov na krku pravdepodobnejší. Stres tiež ovplyvňuje imunitný systém a negatívne vplýva na jeho funkciu. Najlepšou liečbou je správne zvládanie stresu a relaxácia.

 • Kozmetika

Niektoré kozmetické prípravky majú tendenciu upchávať póry a spôsobovať hnisavé akné na tvári a krku. Podobný účinok môžu mať aj podkladové krémy. Je dôležité vybrať si správne produkty pre svoj typ pleti a nechať ju čo najviac dýchať.

 • Odumreté kožné bunky

Hromadenie odumretých kožných buniek na krku môže tiež zablokovať odtokové kanáliky pórov a spôsobiť bakteriálnu infekciu a zápal, ktorý môže byť ďalej podráždený abrazívnym pôsobením oblečenia, ktoré nosíte. Ak sa u vás takýto problém vyskytne, oplatí sa oblasť pravidelne exfoliovať.

 • Vyrážka z tepla

Vyrážka z tepla môže spôsobiť množstvo drobných pupienkov na krku a tvári, ktoré môžu byť červené a zapálené. Tieto oblasti môžu opuchnúť od tepla a potu,  môžu byť bolestivé.

 • Syndróm polycystických vaječníkov

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) môže spôsobiť nerovnováhu hormónov v tele. Medzi typické príznaky patrí nepravidelná menštruácia, silný úbytok hmotnosti, nadmerný rast ochlpenia a výskyt hnisavých pupienkov na tvári v oblasti brady a hornej časti krku.

Najlepšie prírodné metódy liečby

Čajovníkový olej

Čajovníkový olej má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, čo z neho robí jeden z najlepších spôsobov liečby akné. Môžete ho aplikovať v koncentrovanej forme, rozotrieť niekoľko kvapiek na danú oblasť alebo ho pridať do akéhokoľvek lieku na akné.

Levanduľový olej

Pomáha upokojovať zapálenú pleť náchylnú na akné a ničiť baktérie spôsobujúce akné. Môžete ho tiež aplikovať koncentrovaný na oblasť pokožky alebo ho zriediť.

Ďalšie esenciálne oleje, ktoré sú tiež účinné pri liečbe aknóznej pleti:

 • Rozmarínový olej
 • Citrónový olej
 • Eukalyptový olej
 • Harmančekový olej
 • Olej zo santalového dreva

Ak chcete použiť niektorý z uvedených esenciálnych olejov, zmiešajte 2-3 kvapky esenciálneho oleja v polievkovej lyžici nosného oleja (mandľového alebo kokosového). Aplikujte denne na danú oblasť, aby ste znížili a zabránili vzniku ďalšieho akné.

Jedlá sóda

Jedlá sóda má dvojitý účinok. Po prvé, má antibakteriálne vlastnosti a pomáha odstraňovať mikroorganizmy spôsobujúce akné a po druhé, vďaka svojej zrnitej štruktúre pôsobí aj ako dermabrázia a pomáha zbaviť sa odumretých kožných buniek.

V miske zmiešajte 2 polievkové lyžice jedlej sódy, 1 čajovú lyžičku citrónovej šťavy a pridajte toľko vody, aby vznikla roztierateľná pasta. Zmes votrite do oblasti, nechajte pôsobiť 15 minút a opláchnite teplou vodou. Jemne ich osušte.

Ak Vás článok zaujal, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*