Máte na pokožke biele škvrny? Toto je dôvod a mali by ste to vedieť!

Niektorí ľudia majú na pokožke zvláštne biele škvrny, ktoré sa môžu objaviť takmer kdekoľvek. Farba kože sa skladá z bielkoviny nazývanej melanín. O poruchu tvorby pigmentu alebo farbiva ide vtedy, keď dôjde k (biochemickej) poruche v procese tvorby melanínu.

Tieto poruchy sa prejavujú ako malé väčšie škvrny na koži: môžu byť tmavšie alebo svetlejšie, ale nikdy nevystupujú z kože. Môžu byť spôsobené mechanickým pôsobením (trením, pichaním), chemickými látkami (parafínové uhľovodíky, niektoré farbivá, éterické oleje), liekmi (napr. antikoncepcia).

UV žiarením (najčastejšia príčina), metabolickými poruchami, ochorením pečene alebo žlčových ciest, poruchami nervového systému, akné, hormonálnou nerovnováhou, infekciami, ale niektoré pigmentové poruchy sú recesívne dedičné a častejšie sa vyskytujú u ľudí so svetlou pleťou a svetlými vlasmi.

Ak sa ich chcete zbaviť prirodzene, vyskúšajte niektorý z našich tipov:

Umyte si pleť šťavou z citróna aspoň dvakrát denne. Mierne kyslá citrónová šťava odstráni vrchné odumreté kožné bunky z pokožky, vďaka čomu škvrny zmiznú alebo vyblednú.

Zmiešajte l čajovú lyžičku prírodného jogurtu s 1 čajovou lyžičkou medu. Naneste na pokožku, nechajte pôsobiť 30 minút a opláchnite. Takto postupujte raz denne.

Gél získaný z listu aloe vera obsahuje zlúčeniny, ktoré odlupujú odumreté bunky a stimulujú tvorbu nových epitelových buniek. Používajte raz alebo dvakrát denne. Môžete vyskúšať aj prípravky obsahujúce aloe vera.

Ľudová medicína odporúča na odstránenie pigmentových škvŕn cmar, pretože kyselina mliečna, ktorú obsahuje, jemne exfoliuje slnkom poškodené a zafarbené miesta.

Ak Vás článok zaujal, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*