Máte neustále upchatý nos, hoci nie ste chorý ani alergický? Toto je pozadie, na to sa radšej pripravte!

Upchatý nos je jedným z najnepríjemnejších symptómov spojených s ochoreniami horných dýchacích ciest, ktorý narúša každodenné aktivity a niekedy aj spánok v noci.

Takmer nedýchame a možno ani necítime chute. Veľmi nepríjemné. Čo by však mohlo spôsobiť, že pretrváva tak dlho a rozvíja sa tak pravidelne?

Príčiny upchatého nosa

Aby mal vzduch voľnú cestu cez nosovú priechodku a nosovú dutinu do pľúc, je potrebná neporušená nosová sliznica. Dýchanie nosom je vždy zdravšie ako dýchanie ústami, keďže nosová dutina čistí a zvlhčuje vzduch. Ak sa tento priechod zúži alebo upchá, dôjde k upchatiu nosa.

  • Prechladnutie, zápal horných dýchacích ciest

V sliznici dochádza k zápalu, dochádza k jej opuchu a výrazne sa zmenšuje priemer nosového priechodu. Zvyčajne je spôsobená vírusovou infekciou, ktorá si vyžaduje odpočinok a liečbu bylinkami a vitamínmi.

  • Alergia

Po zavedení alergénu je primárnym príznakom upchatý nos, pri ktorom v dôsledku zápalovej reakcie sliznica opuchne. Stojí za to zvážiť alergiu ako spúšťač a nechať sa vyšetriť, pretože ak ignorujeme tento neškodný príznak, môže sa rozšíriť do dolných dýchacích ciest a stať sa nebezpečnejším, čo vedie k astme.

  • Nosový polyp

Naozaj nepríjemný, aj keď neškodný výrastok, ktorý má tendenciu sa opakovať, napriek tomu sa oplatí dať si ho odstrániť, pretože bráni správnemu dýchaniu. Sú to v podstate dobre ohraničené, želatínové, opuchnuté štruktúry na sliznici, ktoré môžu upchať dýchacie cesty.

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*