Materská kašička: Výhody, vedľajšie účinky a dávkovanie: Na čo si dávať pozor!

Materská kašička je mliečny biely sekrét, ktorý produkujú žľazy včelích robotníc na optimálnu výživu a rast včelej matky. Materská kašička je hlavnou potravou včelej kráľovnej.

Jej zloženie sa líši v závislosti od geografickej polohy a podnebia, v ktorom včely žijú, ale zvyčajne obsahuje približne:

  • 60 – 70 % vody
  • 12-15 % bielkovín
  • 10-16 % cukru
  • 3-6 % tukov
  • 2-3 % vitamínov, solí a aminokyselín
Na čo včely používajú materskú kašičku?

Vďaka svojej špeciálnej strave sa včelie matky líšia od včiel robotníc v niekoľkých ohľadoch. Včelie kráľovné sú približne dvakrát väčšie a kladú približne 2 000 vajíčok denne.

Tieto rozdiely viedli k hypotéze, že komerčné produkty požitia materskej kašičky robia pre ľudí to isté, čo pre včely. To znamená, že mnohí sa domnievajú, že materská kašička pomáha k tomu, aby dieťa lepšie dospievalo a zvyšuje plodnosť a dlhovekosť.

V mnohých krajinách sa materská kašička široko propaguje ako komerčne dostupný liek, potravina, a dokonca aj kozmetický prípravok (ako zmäkčovadlo, hydratačný krém a živina).

V Európe a Ázii sa používa v tradičnej medicíne na dlhovekosť. Materská kašička sa v niektorých krajinách predáva aj ako pleťové tonikum a prostriedok proti vypadávaniu vlasov.

Všeobecné použitie

Materská kašička sa skúmala pre rôzne potenciálne účinky vrátane potenciálnych antibiotických a protirakovinových vlastností, ale aj pre znižovanie krvného tlaku a reguláciu imunitného systému.

Okrem toho skutočne existujú dôkazy, že materská kašička má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu, inzulínu, nervový systém a činnosť ženských hormónov. Na potvrdenie týchto hypotéz však nebol vykonaný dostatočný vedecký výskum.

Materská kašička: Ako bezpečná je?

Kontraindikácie: Neboli zistené. Alergia na včelí jed sa považuje za relatívnu kontraindikáciu.
Tehotenstvo: Výskum a informácie o bezpečnosti a účinnosti počas tehotenstva a tvorby materského mlieka neexistujú. Zdá sa však, že materská kašička má určitý pozitívny vplyv na hormonálnu aktivitu žien.
Interakcie: Existujú zdokumentované správy o krvi v moči, pretože sa zdá, že materská kašička interaguje s warfarínom.
Nežiaduce účinky: U mnohých alergikov boli kožné testy na materskú kašičku pozitívne. Boli zaznamenané aj správy o zvýšenom nežiaducom vplyve na astmu, precitlivenosť a dokonca aj smrť.

Materská kašička: Dávkovanie

Opäť nie je k dispozícii dostatok klinických štúdií pre odporúčané dávky. V niektorých malých klinických štúdiách sa používalo 6-10 g materskej kašičky denne počas 14-28 dní v štúdiách zameraných na vplyv na cholesterol. Zdá sa, že táto dávka je pre ľudí bezpečná.

Vhodná dávka pre každého jednotlivca však závisí od viacerých faktorov, ako je vek, celkový zdravotný stav a niekoľko ďalších podmienok. V súčasnosti nie sú k dispozícii dostatočné vedecké informácie na určenie vhodného rozsahu dávok materskej kašičky.

Pamätajte, že prírodné produkty nie sú vždy nevyhnutne bezpečné a dávky môžu byť značné. Mali by ste si byť istí, že takéto produkty poznáte a vždy sa riadiť príslušnými pokynmi na etiketách výrobkov.

Taktiež sa vždy poraďte so svojím lekárom pred užitím akéhokoľvek takéhoto produktu.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*