Metódy ako vyliečiť zápal ďasien prírodným spôsobom!

Zápal ďasien je infekcia spôsobená baktériami. Odporúča sa ju liečiť hneď v počiatočných štádiách, inak môže dôjsť k rozšíreniu infekcie, k poškodeniu zubných koreňov či dokonca k paradentóze.

Najčastejšie prejavy zápalu ďasien zahŕňajú: ustupujúce ďasná, krvácanie, opuchy a bolesti.

Soľ

Pripravte si roztok z vody a soli na preplachovanie úst. Soľ má schopnosť zabíjať baktérie tým, že zmení hodnotu pH v ústach. Okrem toho, soľ znižuje aj opuchy.

Ingrediencie:1/2 polievkové lyžice soli, 1 pohár (2 dcl) vlažnej vody

Postup: Nasypte soľ do vody a dobre to zamiešajte. Pomocou tejto slanej vody si niekoľko minút preplachujte ústa 2 až 3 krát denne.

Jedlá sóda (sóda bicarbona)

Jedlá sóda je ďalšou bežnou surovinou používanou v kuchyni. Má niekoľko vhodných využití pre zdravie. Jednou z ich vlastností je, že podobne ako soľ, znižuje úroveň pH.

Ingrediencie: 1 až 2 čajové lyžičky jedlej sódy a 1 pohár (2 dcl) vlažnej vody

Postup: Rozmiešajte jedlú sódu v pohári vody a niekoľko minút si s takou vodou preplachovať ústa 2 až 3 krát denne.

Kokosový alebo sezamový olej

Oba tieto oleje majú silné protizápalové účinky. Olej ďalej pomáha uvoľňovať uviaznuté baktérie, na ktoré tak má dvojaký účinok – časť baktérií vyplaví a časť, čo zostala, zahubí.

Ingrediencie: 1 až 2 polievkové lyžice kokosového alebo sezamového oleja.

Postup: Vložte si olej do úst a niekoľko minút si akoby omývajte zuby a ďasná. Opakujte niekoľkokrát za deň.

Citrónová šťava

Citrónová šťava má silné protizápalové účinky a obsahuje aj vitamín C, ktorý pomáha hojiť a regenerovať ďasná.

Ingrediencie: vytlačená šťava z 1 citróna a 1 pohár (2 dcl) vlažnej vody

Postup: Skombinujte citrónovú šťavu a vodu. Výslednou zmesou si pravidelne niekoľkokrát denne preplachujte ústa. Preplachovanie však nerobte dlhšie ako 1 minútu a po ukončení si aspoň pol hodinu nečistite zuby, pretože citrónová šťava môže mierne oslabiť zubnú sklovinu.

Aloe vera

Aloe vera má silné antibakteriálne a protizápalové účinky. Je preto výborným prostriedkom na zápaly ďasien, ale aj na iné zápalové stavy v organizme.

Ingrediencie: list aloe vera

Postup: Z vnútra listu aloe vera vyškriabať gél. Ten si naneste na ďasná a nechajte chvíľu pôsobiť. Opakujte to 4 až 5 krát denne.

Klinčeky

Klinčeky obsahujú látky, ktoré majú silné protizápalové, antibiotické a anestetické vlastnosti. Na infekcie orálnej dutiny sa používajú už odpradávna.

Ingrediencie: 10 klinčekov

Postup: Vložte si klinček do úst a držte ich tam 30 minút až 1 hodinu. Občas ich mierne zuby stlačte, aby ste urýchlili uvoľňovanie účinných látok. Potom klinček vyplyvnite av prípade potreby kúru zopakujte párkrát za deň.

Šalvia a mäta pieporná

Šalvia a mäta pieporná sú ďalšie veľmi prospešné bylinky na liečbu zápalov ústnej dutiny. Majú silné antibakteriálne, protizápalové a opuchy tlmiace účinky.

Ingrediencie: 1 polievková lyžica šalvie alebo mäty, 1 pohár (2 dcl) vody

Postup: Priveďte vodu do varu a vložte do nej bylinky. Na miernom ohni povarte 5 až 10 minút. Nálev sceďte a nechajte vychladnúť. Potom si s touto tekutinou preplachujte ústa pár minút, niekoľkokrát za deň.

Ak je pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku :). Ďakujeme!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*