Miesto bolesti brucha vám napovie, v čom môže byť problém…

Existuje mnoho typov bolesti brucha, ale lokalizácia je zvyčajne lokalizovaná na určitom mieste. Keďže v brušnej dutine sa nachádza mnoho našich orgánov, môže byť spočiatku ťažké zistiť, z ktorého orgánu konkrétna bolesť pochádza. Lokalizácia bolesti je veľmi dôležitá a môže nám napovedať, kde máme problém hľadať.

  • Horná časť brucha, tupá bolesť

Pravdepodobne máte v žalúdku príliš veľa plynu, čo spôsobuje pocit nadúvania. Možno jete príliš rýchlo alebo pijete príliš veľa perlivého nápoja. Tento účinok môžu vyvolať aj mliečne výrobky a strukoviny.

  • Pálenie záhy


Ktoré môžu byť tiež spojené s refluxom kyseliny. Túto reakciu môže vyvolať mnoho potravín, napríklad mastné a korenené jedlá, alkohol, najmä červené víno, surová cibuľa, čokoláda, citrusové plody a kofeínové nápoje. A fajčenie cigariet situáciu len zhoršuje.

  • Horná časť brucha, ostrá bolesť


Najčastejšou príčinou tohto typu bolesti sú vredy, ktoré sú spôsobené zdvíhaním slizníc. Najčastejšie ju spôsobuje pravidelné užívanie liekov proti bolesti, ale neprospieva jej ani pravidelná konzumácia alkoholu. Môže tiež spôsobiť tmavú stolicu, zmeny chuti do jedla, zmeny hmotnosti, nevoľnosť a vracanie.

  • Kŕče a nadúvanie v podbrušku


S najväčšou pravdepodobnosťou ide o syndróm dráždivého čreva. Tráviaci systém pracuje buď príliš rýchlo, alebo príliš pomaly. Tieto dve možnosti sa môžu striedať. Príčina nie je známa.

  • Kŕčovité bolesti v strednej časti brucha a hnačka

Pri gastroenteritíde, črevnej infekcii neznámeho pôvodu, sa môžu vyskytnúť aj prudké a kŕčovité bolesti, vodnatá, riedka stolica, nevoľnosť a vracanie. Ak sa patogén nekultivuje, je ťažké zistiť, čo ho mohlo spôsobiť.

  • Mierna bolesť v strede brucha s poruchou trávenia


Nadúvanie je typickým príznakom citlivosti na laktózu, ktorá je spojená aj s hnačkou. Môže ju sprevádzať aj bolesť hlavy, únava a bolesť svalov.

  • Nadúvanie a chronická hnačka


Existuje mnoho príznakov citlivosti na lepok, ale najčastejšie sa vyskytujú hnačky, nadúvanie, znečistená stolica a nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, dokonca aj pri depresii.

  • Ostrá bolesť na pravej strane


Žlčové kamene sa dajú diagnostikovať takmer až vtedy, keď už spôsobili zápal alebo sa zaklinili do žlčovodu a zablokovali ho. V akútnom štádiu sa žlčové kamene môžu prejavovať prudkou bolesťou v pravej hornej časti tela, horúčkou, triaškou a vracaním.

  • Bolesť v pravej dolnej časti


Tu sa môže vyskytnúť bolesť spôsobená zápalom slepého čreva alebo známejšia ako apendicitída. Tento stav by sa mal okamžite liečiť. Ostrá bolesť môže vychádzať z pupka a vyžarovať do pravej dolnej časti brucha. Môže sa objaviť aj opuch brucha.

Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*