Môj manžel často štikútal a išli sme k lekárovi. To, čo tam zistil, nás prekvapilo…

Štikútka je mimovoľný kŕč bránice, pri ktorom dochádza k rýchlemu vdychu. Vzduch sa nasáva do pľúc cez reflexne zatvorenú hlasivkovú riasu, čo spôsobuje tento zvláštny zvukový jav.

Štikútka je nepríjemná a telu neprospieva. Hoci je zvyčajne neškodná a sama sa vyrieši, ak pretrváva niekoľko hodín alebo dní alebo sa dokonca zväčšuje, môže mať vážnejšiu príčinu. V takom prípade sa oplatí vyhľadať lekársku pomoc!

Ak štikútka spontánne ustúpi v priebehu niekoľkých minút, hodín alebo pomocou rôznych domácich prostriedkov, ide o dočasnú poruchu bez ochorenia. Ak však pretrváva a často sa opakuje, trvá hodiny alebo dokonca dni a nedovoľuje pacientovi spať, je potrebné vyšetrenie.

Odstránenie domácimi prostriedkami:

  • zadržanie dychu na 30 sekúnd
  • vypiť 9 malých dúškov vody
  • vypitie niekoľkých kvapiek citrónovej šťavy (môže fungovať aj u detí)
  • prehltnutie malej lyžičky suchého kryštálového cukru
  • kýchanie

Ak škytavka pretrváva dlhší čas a často sa vracia, zistíme, aká choroba za ňou môže byť!

Menej časté, ale závažnejšie príčiny sú zápal pľúc, perikarditída, cirhóza pečene, zápal žlčníka. Niekedy je spôsobená podráždením bránice spôsobeným škodlivými látkami v krvi, napríklad hromadením odpadových látok pri zlyhaní obličiek.

Zriedkavo sa stáva, že mozgový nádor alebo mozgová príhoda podráždia dýchacie centrum a spôsobia škytavku. Podľa lekárskeho časopisu American Cancer Society sa škytavka vyskytuje aj u 30 % pacientov liečených chemoterapiou.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Jednoduché cviky, ktoré odblokujú krčnú chrbticu…
Pokiaľ často trpíte stuhnutým krkom alebo svalovými kŕčmi, viete, aké nepríjemné to...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *