Moja suseda stále zbiera gaštany a nechápala som prečo. Potom, čo mi prezradila, som si mesiace nekúpila drahé pracie prostriedky z obchodu!

Na pultoch obchodov je nespočetné množstvo pracích prostriedkov, z ktorých si môžeme vyberať z rôznych značiek, druhov a balení.

S rozvojom trhu pracích prostriedkov je k dispozícii stále viac možností, pretože okrem práškov je možné zvoliť aj kapsuly a tekuté pracie prostriedky. Nákup takýchto pracích prostriedkov však môže spôsobiť značné náklady a zaťažiť životné prostredie.

Mnoho ľudí sa preto uchýli k pokladom prírody, keďže sa dajú nazbierať zadarmo aj na ulici a dá sa z nich vyrobiť výborný prací prostriedok. Pagaštan konský je jednou z takýchto prírodných alternatív, ktorá je ľahko dostupná a možno ju použiť ako účinný prací prostriedok.

Konské pagaštany sú ako pracie orechy, pretože obsahujú saponíny, ktoré pôsobia ako povrchovo aktívne látky. Tieto saponíny sú schopné po zmiešaní s vodou vytvoriť penu, ktorá je ideálna na čistenie.

Keďže pagaštany nájdete takmer všade, niektoré z plodov, ktoré na jeseň padajú na zem, si ľahko nazbiera každý. Na výrobu domáceho pracieho prostriedku potrebujete len pár pagaštanov a vodu.

Príprava pracieho prostriedku je jednoduchá: Pagaštany umyte, osušte a rozdrvte. Na výrobu pracieho prostriedku sú potrebné iba biele jadrá z vnútra, nepoužívajte hnedú šupku.

  1. Semená nakrájajte na malé kúsky a rozdrvte, potom ich poriadne vysušte v rúre na 60 stupňov cca 2 hod. s pootvorenými dvierkami a uložte do dózy.
  2. A teraz poďme na gél z tohto prášku: 3 lyžice prášku nasypte do flaše, zalejte ich litrom teplej vody, zmes dobre premiešajte a nechajte ju 6 hodín lúhovať. Po tomto čase to premiešajte a preceďte cez sitko. Prelejte do sklenenej fľaše s uzáverom.
  3. Hotový domáci prací prostriedok môžete podľa potreby aj prevoňať: pridajte esenciálne oleje (10 kvapiek na liter) a na zvýšenie bieliaceho účinku pridať lyžicu sódy bikarbóny.

Ako používať prací prostriedok?

Prací prostriedok je vhodný na farebné aj biele prádlo. Pridajte až 2 decilitre na dávku bielizne s jednou dávkou pracieho prostriedku.

Je dôležité poznamenať, že silne znečistené oblečenie sa odporúča predprať, pretože pagaštan konský si nie vždy dokáže poradiť s odolnými škvrnami, nie je všemocný.

Pagaštan konský sa môže používať aj samostatne bez toho, aby sa z neho vyrábal čistiaci prostriedok. Vnútro konských pagaštanov nakrájajte na malé kúsky, potom ich vložte do vrecka alebo ponožky a vložte do bubna práčky medzi oblečenie.

Ak použijete túto metódu, perte minimálne na 40 stupňov Celzia, pretože saponíny sa rozpúšťajú len pri tejto teplote.

Zdieľajte tento zaujímavý článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*