Monodiéta: Krátkodobý prírodný spôsob, ako vyčistiť črevá!

Črevá sú jedným z najdôležitejších orgánov v tele. Plnia množstvo funkcií, ktoré súvisia nielen so správnym trávením. Vďaka mikroflóre, ktorú obsahujú, správne funguje imunitný a obehový systém a z potravy sa vstrebávajú potrebné látky. Ak črevá nefungujú správne, naša pohoda sa zhoršuje. Čo ovplyvňuje činnosť čriev? Vyvážená strava je dôležitá na stimuláciu ich správneho fungovania. Niekedy je potrebné ich vyčistiť kvôli výživovým chybám. Pomôcť môžu niektoré produkty, ktoré obnovia správne fungovanie čriev. Ako to spraviť? Čo sa oplatí jesť?

Kedy črevá volajú o pomoc?

Časté poruchy trávenia, bolesti brucha, neustále nafukovanie, nedostatok chuti do jedla a zlé trávenie sú prvé príznaky, že črevá nefungujú správne. Stojí za to venovať pozornosť tomu, či existujú ďalšie príznaky, ako je zhoršenie stavu pokožky, neustála únava a oslabená imunita. To všetko môže naznačovať, že v črevách sa nahromadili fekálne hmoty. Prečo vznikajú? Vinu treba zvaliť na nesprávne stravovacie návyky, medzi ktoré patrí predovšetkým nedostatok vlákniny v dennom jedálnom lístku, nedostatočná konzumácia surovej zeleniny a ovocia, ale aj nedostatočný príjem tekutín či príliš časté jedenie spracovaných potravín.

Usadeniny v črevách

Keď jeme nesprávne, črevá nedokážu odstrániť všetky zvyšky potravy, čo vedie k vytvoreniu pevnej hmoty, ktorá sa tam zdržiava. V dôsledku toho sa môžu vyvinúť mnohé choroby a poruchy, ako je kolitída alebo narušenie správneho fungovania imunitného, ​​obehového a nervového systému. Toto nie je koniec nebezpečenstva fekálnych más prítomných v črevách – môžu viesť k nepríjemnému zápachu z úst a dokonca prispieť k rozvoju rakoviny.

Čistenie čriev: kde začať?

Prvým krokom k očiste čriev je zmena doterajších návykov. Na začiatok sa oplatí osvojiť si návyk vypiť aspoň dva litre vody a deň je najlepšie začať pohárom vody (môžete pridať plátok citróna a mätu). Denný jedálny lístok by ste si mali spestriť a zaradiť zeleninu a ovocie bohaté na vlákninu. Po čom je najlepšie siahnuť? Ku koreňovej zelenine (zeler, mrkva, petržlen), strukom, kapuste a kukurici. Čo sa týka ovocia, ako nenahraditeľné sa ukazujú jablká, slivky, ríbezle a maliny. Zabudnúť by ste nemali ani na otruby, hnedú ryžu a orechy. Nezabudnite ich postupne zavádzať do stravy: náhla injekcia vlákniny môže spôsobiť zápchu.

Siahnite po prírodných ingredienciách

Stojí za to stimulovať peristaltiku čriev. Spôsobov je dosť. Medzi jedlami môžete zjesť napríklad pár sušených sliviek. Dobré je jesť aj sušené datle a figy, siahnuť môžete aj po bylinkových nálevoch, ako je púpava, fenikel, mäta pieporná či zázvor. Neoceniteľné sú aj semienka napríklad slnečnice, tekvice a psyllia.  V lete by ste mali uhasiť smäd kokteilmi. Teraz, keď je ovocia dostatok a je cenovo dostupné, môžete ho získať za hrsť. Je dobré jesť siláž, najmä uhorky. Nezabudnite na zeleninu a ovocie bohaté na vodu: teda zelené uhorky a vodné melóny.

Monodiéta
Na prečistenie čriev si môžete dopriať krátkodobú kúru založenú na monodiéte. Najpopulárnejšie z nich sú:

Jablková diéta: Konzumuje iba surové jablká. Denne by ste mali skonzumovať dva kg ovocia, ktoré by ste si mali rozdeliť do niekoľkých porcií. Diéta nesmie presiahnuť tri dni.

Kefírová diéta: Jediné jedlo, ktoré jete, je kefír, ktorý vypijete približne každú hodinu jeden pohár. Vypiť by sa jej mali maximálne dva litre, nie dlhšie ako deň.

Zeleninová diéta: Trvá tri dni. Spočíva v zjedení dvoch kilogramov zeleniny denne, napríklad vo forme šalátov a šalátov. Oplatí sa zaradiť mrkvu, papriku, kapustu, šalát, paradajky, cukety, uhorky, kukuricu, zeler a petržlen.

Ak sa pri užívaní monodiéty vyskytnú vedľajšie účinky ako slabosť, bolesti hlavy alebo nadmerná plynatosť, treba ju prerušiť. Aby mali kúry lepší účinok, oplatí sa zaradiť do rytmu dňa aj miernu fyzickú aktivitu.

Ak je pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku. Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*