Na rukách sa jej objavili drobné biele bodky, vtedy ešte netušila, že ide o keratózu pilaris…

Znie vám tento opis povedome? Drobné biele škvrny, drobné červené hrbolčeky na ramene, akoby ste mali stále husiu kožu? Toto ochorenie, známe aj ako grizzlyho koža, kuracia alebo husia koža, sa nazýva keratóza pilaris (KP). Najčastejšie sa vyskytuje u dospievajúcich, ale postihuje aj vysoké percento dospelých.

Menej často sa môže vyskytovať aj na stehnách, zadku alebo tvári a hoci nespôsobuje žiadne závažné zdravotné problémy, každý by sa jej rád zbavil, pretože nie je veľmi estetická. Je spôsobená nadprodukciou keratínu. To spôsobuje, že veľké množstvo odumretých kožných buniek upcháva póry a spôsobuje zápaly. Predpokladá sa aj genetická predispozícia.

Prírodné riešenia na odstránenie príznaku

Tento stav si vyžaduje neustálu, pravidelnú pozornosť a určitú dávku energie. Použitím určitých trikov sa môžete otravných škvŕn dokonca nadobro zbaviť. Tu je niekoľko jednoduchých domácich rád, ktoré môžu byť veľmi nápomocné. Čistenie je pri liečbe KP veľmi dôležité, pretože pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky, zabraňuje ich nadmernému hromadeniu a vzniku zápalov a hrbolčekov, ktoré môžu byť dôsledkom upchatých pórov.

  • 1. Aplikujte zmes medu, cukru a kokosového oleja 4-krát týždenne. Cukor exfoliuje, med pôsobí protizápalovo a vyživuje, kokosový olej pôsobí protizápalovo, antibakteriálne a zvláčňuje.

  • 2. Rovnako dobré je zmiešať 3 polievkové lyžice morskej alebo himalájskej soli s 2 polievkovými lyžicami extra panenského olivového oleja. Soľ exfoliuje a olej zmierňuje zápaly a zjemňuje. Aplikujte 3-krát týždenne.
  • 3. Zo zmesi ovsených vločiek a mlieka si môžete pripraviť aj peeling, ktorým dôkladne rozotrite pokožku, aby ste ju exfoliovali a vyživili. Používajte 2-3 krát týždenne.

  • 4. Najjednoduchšie je zmiešať soľ (morskú, himalájsku) s jedlou sódou v pomere 1:1. Do zmesi pridajte trochu vody, aby ste získali konzistenciu pasty. Potrite ním postihnuté miesto. Po každom aplikovaní sa odporúča dôkladne opláchnuť vlažnou vodou a potom na ošetrené miesto naneste za studena lisovaný olej podľa vlastného výberu (kokosový, mandľový, arganový).

  • 5. Namočte kúsok vaty do jablčného octu a potrite postihnuté miesto. Nechajte tekutinu zaschnúť, potom ju opláchnite vlažnou vodou a ošetrite kokosovým olejom.

  • 6. Ako masku môžete použiť aj jogurt. Keďže obsahuje kyselinu mliečnu, pomáha zbaviť sa odumretých kožných buniek. Odporúča sa používať niekoľkokrát týždenne. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút a opláchnite vlažnou vodou.
  • 7. Kyslá smotana má podobný účinok, pretože tiež obsahuje kyselinu mliečnu. Ak ju ochutíte cukrom, môžete si vyrobiť peeling a hydratačný krém 2 v 1. Zmes si rozotrite po pokožke, nechajte pôsobiť aspoň 15 minút a zmyte ju vlažnou vodou.

  • 8. Prášková tableta aspirínu zmiešaná s trochou vody má veľmi účinný protizápalový a upokojujúci účinok. Výslednú pastu rovnomerne naneste na pokožku a nechajte ju pôsobiť aspoň 10 minút. Opakujte každý týždeň.

 

  • 9. Na tento účel možno použiť aj kapsule s vitamínom E užívané ako doplnok stravy. Vypichnite 2-3 kapsuly a vložte ich do vody vo vani. Vďaka tomu bude vaša pokožka jemná a hladká vo všetkých problémových oblastiach, ako aj na iných miestach. Takýto kúpeľ môžete použiť kedykoľvek.
Podeľte sa o tieto rady aj so svojimi priateľmi.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *