Nadmerné potenie nie je príjemné pre nikoho. Dajte mu zbohom naturálnym spôsobom! Pomôže vám aj táto rastlinka…

Nadmerné potenie je problém, ktorý v naprostej väčšine ľudí vyvoláva veľmi nepríjemné pocity (a niekedy aj hovorí, že máme nejaký problém so zdravím). Sú samozrejme situácie, kedy je pot prirodzenou reakciou tela (napríklad pri chorobe, veľkých horúčavách, strese alebo veľkej fyzickej aktivite), ale tam sa to berie za samozrejmosť a nerieši. Tam postačí rýchla sprcha (pri chorobe uzdravenia) a človek už nemusí siahať po radách našich babičiek. Ale čo robiť, keď nás tento problém trápi aj v normálnych situáciách?

Príčin prílišného potenia môže byť naozaj veľa, dosť často to môže byť aj známka nejakého závažnejšieho problému. Napríklad je signálom problémov so štítnou žľazou, obličkami, ale tiež napríklad môže predpovedať cukrovku alebo tuberkulózu. Preto pokiaľ po vyskúšaní niekoľkých všeobecných rád a nápadov, ako tento problém obmedziť, sa situácia nezmení, rozhodne vyhľadajte odborníka, ktorý preskúma váš organizmus starostlivejšie a stanoví presnú diagnózu a tiež odporučí spôsob liečby.

Na začiatku je dobré si mierne prispôsobiť výživu.

  • Určite prospeje zaradiť do pravidelného jedálnička vločky, otruby, lieskové orechy a kapustu (a to ako v podobe kyslej tak aj surovej).
  • Počas týždňa by ste tiež mali využiť kakao, mak a cmar.
  • Rozhodne sa snažte do tela dostať trochu viac horčíka a pokiaľ možno trochu obmedziť pitie kávy, čierneho čaju (nápojov s kofeínom všeobecne) a korenia.
  • Jedlo a pitie pokiaľ možno nejedzte a nepite úplne horúce.
  • No a už naše babičky vedeli, že šalvia je magická rastlina, ktorá môže pomôcť aj s týmto problémom – a zároveň ide o korenie, ktoré môžeme použiť pri varení.
Šalvia môžeme vyžiť aj vo forme odvaru.
Na dosiahnutie správnych účinkov budeme potrebovať:

  • 1 lyžicu listov tejto bylinky, k tomu pridáme 1/2 lyžice orechových listov, 1/2 lyžice prasličky, 1/4 lyžice medovky, 1/4 lyžice rebríčka.
  • Byliny hodíme do pol litra vriacej vody a tri minúty ich povaríme. Odvar necháme vychladnúť, precedíme a vypijeme na dvakrát – ráno a večer.

Keď toto doplníme ešte kúzelnými účinkami žihľavy, čiže budeme každý druhý deň piť žihľavový čaj a prípadne raz v týždni zaradíme na náš jedálniček žihľavový šalát, určite nám to len prospeje.

Ak máte radi droždie, môžete raz týždenne pridať aj dvadsať gramov kvasiniek rozdrobených v pol pohári mlieka a krátko povarených. Tieto rady by vám rozhodne mali pomôcť už počas relatívne krátkej doby – samozrejme pod podmienkou, že príčiny potenia nie sú v nejakej závažnejšej chorobe.

Už od dávnych čias bol tiež užitočnou radou pre potiacu sa kožu liečivý kúpeľ, ktorú môžeme vytvoriť za pomoci toho, čo nám rastie v hájoch či na lúkach.
  • Šálku rozdrobenej dubovej kôry a šálku Angeliky lekárskej zalejeme litrom vody, uvedieme do varu a potom prihodíme dve lyžice orechových listov a dve lyžice mäty a niekoľko minút povaríme.
  • Po miernom vychladnutí tekutinu precedíme do kúpeľa a jej blahodarné účinky si vychutnávame dvakrát týždenne. Nič nepokazíte, pokiaľ ešte vmiešate tak desať kvapiek ružového oleja, ale potom pôjde o kombináciu zdravia a kozmetiky.

No a ešte nejaké všeobecné rady na koniec.

Antiperspiranty sú síce fajn, ale rozhodne neliečia príčiny. Pri všetkých problémoch je dobré ísť od začiatku viac do „hĺbky“ a nie len po povrchných efektoch. Navyše telo sa trochu potiť musí, je to jeho prirodzená reakcia. Noste dobre priedušné voľnejšie oblečenie. Dobre vetrajte. Pokiaľ máte problém s výraznejším zápachom potu, tak obmedzte tuky a tiež pór, cibuľu a cesnak.

A rozhodne neobmedzujte tekutiny. Áno telo ich musí vylučovať, ale pre náš život sú veľmi dôležité – a ak pri potení máte problém aj so zápachom, dostatok tekutín ho rozriedi, nedostatok len koncentruje. Sprchujte sa ráno a striedajte pri sprchovaní teplú aj studenú vodu. A ešte raz na koniec, pokiaľ prirodzené spôsoby váš problém neobmedzili, rozhodne vyhľadajte lekára.

Podeľte sa o tento článok aj s ostatnými na Facebooku. Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*