Nadmerne sa potíte? Príčinou môže byť zdravotný problém!

Potenie možno nepatrí k najpríjemnejším prejavom tela, ale napriek tomu je to veľmi prirodzený a potrebný fyziologický proces. Umožňuje nášmu telu odvádzať teplo a ochladzovať sa, ale má aj schopnosť odstraňovať z tela niektoré odpadové látky.

Každý deň sa z nášho tela nepozorovane uvoľní pol litra tekutín.

Psychický stav potenia ovplyvňuje

Intenzitu potenia môže ovplyvniť mnoho vecí, od fyzickej aktivity cez vonkajšiu teplotu až po náš psychický stav. Niekedy sa však potíme vo väčšej miere ako zvyčajne. Čo by vás malo znepokojovať a čo je ešte normálne?

Napríklad v stresovej situácii sa zvyčajne potíme viac, pretože naše srdce bije rýchlejšie. S tým súvisí aj začervenanie tváre a tras končatín. Ak tieto príznaky súvisia s konkrétnou situáciou, napríklad so skúškou alebo dôležitou prezentáciou, nemusíte sa obávať.

Ak sa takéto potenie a zrýchlený srdcový tep vyskytujú bez vážnejšej príčiny, môže ísť o stav úzkosti. V takomto prípade je lepšie obrátiť sa na odborníka a nájsť príčinu týchto problémov.

Nadmerné potenie bez iných sprievodných príznakov však môže byť aj príznakom nejakej choroby alebo zmeny v tele. Na čo by ste si mali dávať pozor?

Na vine môže byť hypertyreóza

Štítna žľaza je orgán umiestnený v prednej časti krku. Zohráva dôležitú úlohu pri produkcii hormónov a regulácii metabolických procesov. Ak dôjde k jeho nadmernej aktivite v dôsledku zdravotného stavu, začne produkovať viac hormónov.

Okrem nadmerného potenia sa u žien vyskytuje úbytok hmotnosti, podráždenosť, nepokoj, zrýchlený tep, bolesti svalov a nepravidelnosť menštruačného cyklu.

So začiatkom alebo ukončením menštruácie a počas tehotenstva dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré významne ovplyvňujú fungovanie ženského tela. V takýchto prípadoch sa môže potenie prirodzene zvýšiť.

Okrem toho môže poruchou trpieť aj nadoblička, ako aj ďalšie orgány produkujúce hormóny. V takomto prípade môžeme tiež pozorovať nadmerný príjem vody, ktorý tiež spôsobuje zvýšené potenie.

Aj malé zmeny môžu pomôcť

Ak si všimneme nadmerné potenie bez zjavnej príčiny, určite je na mieste návšteva odborníka, ktorý dokáže zistiť skutočnú povahu problému, či už psychického alebo fyzického. Po tomto úkone sa môže začať liečba.

Okrem toho je dôležité prijať niektoré opatrenia, ktoré môžu zmierniť tento nepríjemný príznak a uľahčiť každodenný život. Pri ich dodržiavaní sa môže potenie výrazne zlepšiť.

Je dôležité vyhnúť sa oblečeniu z umelých vlákien a obuvi z plastu, pretože neumožňujú pokožke dýchať a len zvyšujú mieru potenia. To môže viesť aj k vzniku kožných plesní. Vyberte si radšej priedušnú bavlnu, ľan a iné prírodné materiály.

Oplatí sa tiež skontrolovať, či vám problémy nespôsobuje niektorý z pracích alebo hygienických prostriedkov, ktoré používate. Nájdenie najlepšieho antiperspirantu si môže vyžadovať trochu experimentovania, ale určite sa oplatí vynaložiť úsilie.

Zdieľajte tento článok na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*