Náhly srdcový záchvat u zdravých ľudí? Áno, môže byť spôsobený typom SCAD!

Infarkt je zvyčajne spôsobený vysokým krvným tlakom a je príznakom kardiovaskulárneho ochorenia. Existujú však prípady, keď infarkt (srdcový záchvat) postihne aj mladších ľudí, ktorí sú zdraví. V týchto prípadoch hovoríme, že ide o typ srdcového infarktu SCAD (spontánna disekcia koronárnej tepny).

Vzniká vtedy, keď sa jedna alebo viac vnútorných vrstiev koronárnej tepny odreže od vonkajšej vrstvy. Potom do prázdneho priestoru medzi týmito dvoma vrstvami preniká krv, ktorá spôsobuje tvorbu krvnej zrazeniny. To následne znižuje prietok krvi tepnou a vedie k potenciálne smrteľnému infarktu.

Infarkt a stres

Infarkt typu SCAD súvisí so silným emocionálnym stresom, ktorý môže byť spôsobený veľkými životnými udalosťami. Tento stav je neobvyklý, pretože sa vyskytuje aj u zdravých ľudí, ktorým nehrozí riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Britská nadácia pre srdce uvádza: “Príznaky sú veľmi podobné príznakom angíny pectoris alebo infarktu. Môžete cítiť váhu alebo napätie v hrudníku. Môže sa rozšíriť na ruky, krk, čeľusť, chrbát alebo brucho.

Môžete tiež pociťovať dýchavičnosť, potenie a závraty. Ak dôjde k úplnému upchatiu tepny, môžete dostať infarkt.” A dodáva, že infarktom typu SCAD sa zrejme nedá predísť. “Na pochopenie tohto zriedkavého stavu je potrebný ďalší výskum. Vieme však, že SCAD zvyčajne “zasahuje” vo veku od 19 do 64 rokov.

Väčšina ľudí s SCAD má len málo rizikových faktorov pre ochorenie srdca alebo obehového systému alebo nemá žiadne rizikové faktory. Viac ako 80 % ľudí s SCAD sú ženy.”

Akú úlohu zohráva tehotenstvo

Predpokladá sa, že SCAD sa vyskytuje počas tehotenstva. Výskum srdcového infarktu typu SCAD pokračuje a Britská nadácia srdca tvrdí, že sa snaží zistiť, čo je príčinou tohto stavu a ako ho najlepšie liečiť. Odborníci uviedli, že liečba sa u jednotlivých osôb líši v závislosti od ich stavu a závažnosti príznakov.

U niektorých ľudí možno ochorenie srdca typu SCAD liečiť len pomocou liekov. Niektoré prípady si však vyžadujú liečenie postihnutej tepny a niekedy aj liečbu pomocou koronárneho bypassu.

Podeľte sa o tieto informácie aj s ostatnými.

Written By
More from redakcia
Rýchly, hrnčekový koláč s tvarohom: Tento recept budete milovať!
Potrebné prísady: 1/2 hrnčeka oleja 1 hrnčeka cukor kryštál 1 balíček prášok...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *